WYDARZENIE: ,,Warszawska Sesja Kościuszkowska” w ramach XXXIX MIĘDZYNARODOWEGO SYMPOZJUM KOŚCIUSZKOWSKIEGO

W ramach XXXIX Międzynarodowego Sympozjum Kościuszkowskiego 14 października 2022 roku w Muzeum Niepodległości odbędzie się Warszawska Sesja Kościuszkowska.

Warszawska Sesja Kościuszkowska propaguje wiedzę o wielkim bohaterze narodowym, jakim był Tadeusz Kościuszko. Uczestniczą w niej , obok naukowców, uczniowie i nauczyciele szkół kościuszkowskich z całej Polski. Obok wykładów i dyskusji prezentuje dzieła malarskie upamiętniające Kościuszkę, a także publikacje poświęcone tej postaci.

WARSZAWSKA SESJA KOŚCIUSZKOWSKA

11.00 Złożenie kwiatów przy pomniku Tadeusza Kościuszki – Plac Żelaznej Bramy

12.00 Wernisaż wystawy  „Kościuszkowskie Telegramy patriotyczne”

12.30  Koncert „Na Kościuszkowską Nutę

13.00  Prof. dr hab. Janusz Wojtasik – „Polityczne dziedzictwo Tadeusza Kościuszki”

13.30  Prof. dr hab. Izabella Rusin – „Tadeusz Kościuszko w pamiętnikach gen. Józefa Zajączka i Antoniego Trembickiego”

14.00 Dr Krzysztof Jabłonka –  „Wpływ twórczości Jeana Jacquesa Rousseau na młodego Kościuszkę.”

14.20 Dr Leszek Marek Krześniak  – „O staraniach o Panoramę Maciejowicką i Warszawską”

14.40 Dr Ernestyna Skurjat Kozek  –  „O czarnoskórych przyjaciołach Kościuszki”

15.00 Dr Teresa Kaczorowska – „O tradycjach kościuszkowskich w twórczości Marii Konopnickiej (180 rocznica urodzin)”

15.20 Mgr Angelina Ignatieva –  “Kościuszko w literaturze i folklorze narodów wschodniosłowiańskich”