WYDARZENIE: Uroczystości upamiętniające 83. rocznicę egzekucji więźniów Pawiaka w Palmirach

W środę 21 czerwca 2023 r. uczcimy pamięć 362 więźniów Pawiaka, w tym 82 kobiet, rozstrzelanych przez Niemców w dniach 20–21 czerwca 1940 r. w Palmirach. Była to największa egzekucja przeprowadzona w tej miejscowości. Zginęli wówczas wybitni działacze społeczni i polityczni, dziennikarze, lekarze, adwokaci, księża. Wśród nich Mieczysław Niedziałkowski – długoletni poseł na Sejm RP, Maciej Rataj – Marszałek Sejmu, Janusz Kusociński – olimpijczyk, Halina Jaroszewicz – poseł na Sejm i senator RP, Jan Pohoski – wiceprezydent Warszawy.

Dziś wiadomo, że od grudnia 1939 do lipca 1941 r. w Palmirach Niemcy przeprowadzili 21 egzekucji, w których straconych zostało ponad 1700 osób. Poszukiwania masowych grobów w miejscach zapamiętanych i oznaczonych przez pracowników leśnych rozpoczęto tuż po zakończeniu wojny. Prace ekshumacyjne prowadzono pod kierunkiem ekipy Wydziału Grobownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w obecności przedstawicieli Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce oraz delegatów Międzynarodowego Czerwonego Krzyża od 25 listopada 1945 r. do lata 1946. W latach 1946–1947 PCK kontynuował prace ekshumacyjne w innych częściach Puszczy Kampinoskiej i większa liczba odnalezionych wówczas zwłok pochowana została również na cmentarzu w Palmirach.

Uroczystość rozpocznie się w środę 21 czerwca 2022 r. o godz. 10.00 na terenie Muzeum Więzienia Pawiak: oddamy hołd ofiarom zbrodni, złożymy kwiaty i zapalimy znicze pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego. Około godz. 11.00 autokar z uczestnikami uroczystości odjedzie sprzed Muzeum Więzienia Pawiak do Palmir (konieczne jest zarezerwowanie miejsca w autokarze: 22 831 92 89). O godz. 12.30 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów na Cmentarzu w Palmirach w asyście Warty Honorowej Wojska Polskiego.

Plan uroczystości:

CZĘŚĆ I – MUZEUM WIĘZIENIA PAWIAK

10.00 – Uczczenie Pamięci oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego

11.00 – Odjazd autokaru sprzed Muzeum Więzienia Pawiak przy ul. Dzielnej 24/26

CZĘŚĆ II – PALMIRY

12.30 Uroczyste złożenie kwiatów na cmentarzu w Palmirach w asyście Warty Honorowej Wojska Polskiego