WYDARZENIE: Podsumowanie obchodów roku majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, patrona Mazowsza w 125. rocznicę jego urodzin – relacja zdjęciowa

17 listopada 2022 roku o godzinie w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, siedzibie głównej Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się Podsumowanie obchodów roku Henryka Dobrzańskiego “Hubala”, patrona Mazowsza w 125. rocznicę jego urodzin. Podczas spotkania opisane zostały wydarzenia w ramach Roku Hubala w Muzeum Niepodległości, a także Roku Hubala na Mazowszu związane m. in. z wystawą pt. „Henryk Dobrzański. Hubal 1897-1940”.

29 grudnia 2021 roku Muzeum Niepodległości zainaugurowało Rok majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Rok 2022 został uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego ustanowiony Rokiem mjr. Henryka Dobrzańskiego na Mazowszu. Nasza wystawa pt. Henryk Dobrzański – Hubal 1897 – 1940 prezentowana była w Muzeum Regionalnym w Opocznie, Zespole Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego Hubala w Radomiu, Czytelni Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego, Muzeum Regionalnym w Jaśle, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa Nila w Krakowie i wielu innych.

17 listopada 2022 roku odbyła się także premiera filmu dokumentalnego Mazowsze na szlaku majora Hubala w reż. Karola Makowskiego oraz prezentacja książki dotyczącej niemieckiego odwetu za działalność Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala.

W wydarzeniu udział wzięli :
Dr Tadeusz Skoczek – Dyrektor Muzeum Niepodległości ,
Henryk Sobierajski – Członek Honorowy Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”,
dr Janusz Gmitruk – Dyrektor MHPRL, autor prezentowanej publikacji,
Longin Kaczanowski – autor prezentowanej publikacji,

Wydarzenie organizowane przez Muzeum Niepodległości w Warszawie wraz z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Stowarzyszeniem Hubalowa Rodzina. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik.