WYDARZENIE: Noc Muzeów w Muzeum Niepodległości


Serdecznie zapraszamy 13 maja 2023 roku na kolejną edycję Nocy Muzeów w Warszawie, w której uczestniczy Muzeum Niepodległości wraz ze wszystkimi swoimi oddziałami.

Wszystkie nasze oddziały przygotowały szczególne atrakcje na to wydarzenie. Poniżej przedstawiamy program wszystkich oddziałów.

Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów – siedziba główna Muzeum Niepodległości

W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowy koncert piosenek retro w wykonaniu dwojga śpiewaków: Aniki Chlebik i Tomasza Oszusta, którzy wystąpią na balkonie naszego muzeum o godz. 19.00.


W repertuarze przedwojenne przeboje, takie jak m.in.: – „Trudno”, „Uliczka w Barcelonie”, „Ja się boję sama spać”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Ta mała piła dziś”, „Jesienne róże”, czy ”Nie kochać w taką noc”. Ponadto od godziny 19.00 do 00:30 zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych:

  •  Kresy i bezkresy w zbiorach Muzeum Niepodległości

  •  Z Orłem Białym przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu

  •  Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914-1921

  •  Historia Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów

  • i czasowych:

  •  Sławę nam znaczono stworzyć… – odrodzenie Polski w 20-leciu międzywojenny

  • Portret z wierszy i pamięci. Grupa Poetycka WOŁYŃ

Oprowadzenia:

godz. 20.30 – Oprowadzenie po wystawie ”Z Orłem Białym przez wieki” – zaprasza Magda Bilińska


godz. 21.15 – Oprowadzenie po wystawie „Polonia Restituta” – zaprasza Joanna Oleszczuk

Muzeum Więzienia Pawiak wraz z Mauzoleum Walki i Męczeństwa


Zapraszamy Państwa do Muzeum Więzienia Pawiak oraz do Mauzoleum Walki i Męczeństwa już od godz. 19.00
O godz. 20.00 i 22.00 zaprezentowany zostanie program artystyczny “WEŹ MNIE STĄD…” realizowany przez Fundację ART.Program. Program artystyczny będzie poświęcony poetkom związanym z Pawiakiem lub innymi niemieckimi więzieniami, obozami koncentracyjnymi i katowniami. Przypomnimy poezję Zuzanny Ginczanki, Józefy Radzymińskiej, Zofii Pociłowskiej , Elżbiety Popowskiej, Grażyny Chrostowskiej, Zofii Górskiej- Romanowicz, Marii Zientara-Malewskiej, Zofii Kossak oraz tych bezimiennych kobiet, które na grypsach nie umieściły swoich nazwisk ale zostawiły wzruszające wiersze, dokumentując w ten sposób swoje życie w nieludzkich warunkach niemieckich więzień i obozów koncentracyjnych.

Pamiętamy o najwybitniejszych przedstawicielach poezji okresu wojny o: Baczyńskim, Gajcym, Stroińskim, Krahelskiej, Szczepańskim. Ale przecież nie tylko oni wyrażali swoje emocje mową wiązaną, dlatego warto przypomnieć poetki więźniarki i tym samym zwrócić uwagę także na Pawiak, jako miejsce twórczości heroicznej, za którą groziła śmierć.

W 2023 roku proponujemy zwiedzającym oprócz działań artystycznych prowadzonych na dziedzińcu przy Pomniku Drzewa Pawiackiego, merytoryczne wprowadzenie historyka przed każdym programem a także pragniemy zachęcić Państwa do zwiedzenia wystawy na wewnętrznym dziedzińcu Muzeum pt. “Tajne nauczanie w KL Ravensbruck”.Na terenie Muzeum Więzienia Pawiak odbędzie się również cykl prezentacji historyczno-artystycznych w wykonaniu zaprzyjaźnionej grupy rekonstrukcji historycznej Stowarzyszenia „Pasjonaci Historii Warszawy 1939-1945”. Będzie działało też kino plenerowe w namiotach wojskowych typu NS, gdzie zaprezentujemy filmy dokumentalne zrealizowane przez nasze muzeum w ostatnich latach.

Dodatkowo odbędzie się pokaz zabytkowych pojazdów, w tym „budy” – samochodu wożącego więźniów na przesłuchania na trasie Pawiak – al. Szucha. W Mauzoleum Walki i Męczeństwa odbędą się również scenki z udziałem rekonstruktorów. Dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, będzie możliwość zwiedzania wnętrz budynku, w którym w czasie okupacji mieścił się Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa. W ten szczególny sposób, w formie scen historycznych, wykorzystując oryginalne pojazdy z okresu II wojny światowej, organizatorzy chcą przypomnieć mieszkańcom stolicy o czasach okupacji niemieckiej oraz muzeach-miejscach pamięci, aby zachęcić do odwiedzenia tych placówek nie tylko w czasie Nocy Muzeów.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli WarszawskiejW imieniu Muzeum Niepodległości, jego oddziału – Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Stowarzyszenia WEST, Polskiej Fundacji Narodowej oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pragniemy Państwa serdecznie zaprosić na artystyczne zwieńczenie tegorocznej Nocy Muzeów w Cytadeli Warszawskiej, w sobotę 13 maja 2023 r.

Plenerowy koncert „Powstanie Styczniowe – muzyczna opowieść w murach Cytadeli Warszawskiej” w wykonaniu dziesięciorga artystów zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto” rozpocznie się o godz. 21.00. Początek całej Nocy Muzeów w Cytadeli Warszawskiej natomiast już od 19.00.

Zapraszamy także w imieniu patronów medialnych koncertu – TVP Historia, Polskiego Radia, Gościa Niedzielnego, Tygodnika Przegląd, Tygodnika „Solidarność”, Zielonego Sztandaru oraz portalu Tysol.pl. Koncert będzie tytułową muzyczną opowieścią – aktorzy, wokaliści i muzycy z „Sonanto” rozpoczną ją od utworów nawiązujących do dramatycznego końca pierwszej Rzeczypospolitej, później do dramatycznych prób przywrócenia państwowości w kolejnych dekadach XIX i XX wieku, w tym w szczególności do samego Powstania Styczniowego i jego znaczenia dla dalszych zmagań o niepodległość na przestrzeni kolejnych wieków. Artyści nawiążą do twórczości takich postaci jak Juliusz Słowacki, Franciszek Kniaźnin, Konstanty Gaszyński, Adam Asnyk, Tadeusz Miciński, Mirosław Jezierski, Roman Kołakowski i wielu innych. Zabrzmią m.in. „Pieśń konfederatów barskich” (sł. Juliusz Słowacki, muz. Andrzej Kurylewicz), „Polonez 3 Maja” (Franciszek Dionizy Kniaźnin i Aleksander Rodowski), „Czarna Sukienka” (sł. Konstanty Gaszyński, muz. Zbigniew Preisner), „Miejcie nadzieję” (sł. Adam Asnyk, muz. Zbigniew Preisner), „Partyzanckie tango” (sł. autor nieznany, muz. Zbigniew Maciejowski) i wiele innych.


Ponadto w programie:


godz.19.00 – 22.30 – Pokazy Grupy Historycznej Niepodległość 1863; Stroje z epoki, kobiece i męskie, w których występują rekonstruktorzy są pieczołowicie odtworzone według historycznych wzorców. Oryginalne elementy ekwipunku uzupełnione współcześnie wykonanymi replikami dopełniają obraz przedstawicieli różnych warstw społecznych żyjących w Królestwie Polskim.


godz. 19.00 – Warsztaty rodzinne „Cytadela szyfrów” (sala audiowizualna im. Karola Beyera);Warsztaty rodzinne „Cytadela szyfrów”, to zajęcia dedykowane rodzinom z dziećmi w wieku 6-10 lat. Uczestnicy warsztatów poznają technikę porozumiewania się za pomocą „alfabetu stukanego”, wykorzystywanego. przez więźniów X Pawilonu. Wsparcie dorosłych członków rodziny przyda się również dzieciom przy rozwiązywaniu łamigłówek.- godz. 20:00 i 22:00 – Kuratorskie oprowadzanie po wystawach;Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej to jedno z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z epoki zaborów. Najsłynniejszym więzieniem śledczym epoki zaborów, zlokalizowanym na terenie twierdzy zbudowanej w latach 1832-1836 na wzgórzu żoliborskim z rozkazu cara Mikołaja I. Wśród więźniów X Pawilonu były tak wybitne postaci polskiej historii jak: Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Gustaw Ehrenberg, ksiądz Piotr Ściegienny, Jarosław Dąbrowski, Ludwik Waryński i wielu innych. Szczególnym fragmentem ekspozycji stałej w Muzeum X Pawilonu jest galeria malarstwa malarza – sybiraka Aleksandra Sochaczewskiego, ukazująca losy skazańców na Syberii.

godz. 21.00 – „Powstanie Styczniowe – muzyczna opowieść w murach Cytadeli Warszawskiej”

godz. 19.00 – 22.30 – Prezentacja samochodów zabytkowych epoki PRL-u, we współpracy z Automobilklubem Polski;
Na dziedzińcu X Pawilonu zostaną zaprezentowane trzy wyjątkowe samochody, pamiętające minioną epokę. To gratka dla miłośników motoryzacji w każdym wieku. Członkowie Automobilklubu Polski postarają się odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania dotyczące prezentowanych samochodów.

godz. 19.00 – 00.30 – w Galerii Brama Bielańska wystawa „Dzieło rąk naszych wspieraj” (Ps 90,17) Judaika Grzegorza Dudały (inspirowana tradycyjną wycinanką żydowską) z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.Polecamy trasę zwiedzania Plac Bankowy i okolice (2,8km), a szczególnie punkt 7.