WYDARZENIE: „Konstytucja dla Europy” w Węgrowie

W środę 26 kwietnia o godz. 11.00 wspólnie z Muzeum Niepodległości w Warszawie i Fundacją My Obywatele UE, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Pani Elżbieta Lanc oraz Burmistrz Węgrowa Pan Paweł Marchela zapraszają do Węgrowskiego Ośrodka Kultury przy ul. Adama Mickiewicza 4a w Węgrowie na wydarzenie „Konstytucja dla Europy” organizowane w ramach cyklu „Mazowiecki Wędrowny Instytut Europejski im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego ( MWIE )”. Jest to cykl wydarzeń te terenie miast i gmin województwa mazowieckiego mający na celu szerzenie świadomości obywatelstwa Unii Europejskiej i znaczenia funduszy europejskich dla lokalnej społeczności a także  przekazywania wiedzy wśród młodzieży na temat wybitnego Polaka – Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.

W pierwszej części wydarzenia będziemy rozmawiać w formacie debaty, o zasadach jedności i solidarności w Unii Europejskiej oraz jaki Unia ma wpływ na naszą codzienność na bazie konkretnych inwestycji. W Debacie udział wezmą Jerzy Stępień –  były prezes i sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Pani Elżbieta Lanc, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Mariusz Rukat pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. inwestycyjnych oraz Olgierd Łukaszewicz prezes Fundacji My Obywatele UE. Debatę moderować będzie Bartłomiej Kłusek koordynator MWIE.

Drugą część programu stanowić będzie przejmująca inscenizacja, związana z hasłem “Nie ma niepodległości bez europejskiej jedności”. Wszystko bowiem miało swój początek w roku 1831. Wtedy jeszcze prosty żołnierz ( który stał się wybitnym przyrodnikiem i wynalazcą ), Wojciech Bogumił Jastrzębowski, spisał cele i zasady istnienia wspólnoty europejskiej. “Konstytucja dla Europy” jest jego manifestem, który został opracowany w ramach  “Traktatu o wiecznym przymierzu między narodami ucywilizowanymi”. Sceniczne czytanie tego manifestu będzie punktem kulminacyjnym wydarzenia. Inscenizację osadzoną w klimacie Powstania Listopadowego zaprezentuje zespół aktorski w składzie: Olgierd Łukaszewicz, Stanisław Biczysko oraz Monika Goździk.

26 kwietnia 2023 roku, godz. 11.00
Węgrowski Ośrodek Kultury