Wręczenie medalu “Pro Masovia” Zofii Pociłowskiej-Kann


W piątek 2 marca 2018 r. o godz. 13.00 w Muzeum Więzienia Pawiak odbyła się  uroczystość

wręczenia medalu PRO MASOVIA

 ZOFII POCIŁOWSKIEJ-KANN

znanej i utytułowanej polskiej rzeźbiarce, byłej więźniarce Pawiaka i KL Ravensbrück.

 

Medal wręczyła – w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika – Pani Agnieszka Kuźmińska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki.

 

 

Zofia Pociłowska-Kann, ur. w 1920 r. w Charkowie, rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, lecz jej plany pokrzyżował wybuch wojny. W styczniu 1940 wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej. Aresztowana 19 marca 1941 – trafiła na Pawiak, a następnie do Zamku Lubelskiego. Została skazana na karę śmierci i 23 września tego samego roku wysłana do KL Ravensbrück. Tam właśnie, w obozie odkryła swój talent rzeźbiarski. Po wojnie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy kameralne rzeźby i pisze wiersze. Jej prace oglądać można w Izraelu, w Niemczech, Szwecji, USA.

 

W 1993 r. w Muzeum Więzienia Pawiak prezentowana była wystawa jej prac pt. „Pamięci Żydów Polskich Czasu Zagłady”. Obecnie na wystawie stałej można tu zobaczyć sześć rzeźb jej autorstwa. Jest także autorką znajdującego się na terenie Muzeum obelisku ku czci więźniów Pawiaka.

 

Od wielu lat działa w środowisku byłych więźniarek KL Ravensbrück. Zawsze znajduje czas, by spotkać się z młodzieżą podczas organizowanych przez Muzeum Więzienia Pawiak lekcji muzealnych, Dni Pamięci Pawiaka i innych uroczystości. Jest jedną z bohaterek zrealizowanego przez Muzeum Więzienia Pawiak w 2015 r. filmu w reż. Andrzeja Kałuszko pt. „Miejsce ocalonej pamięci” (wyróżnionego w roku 2017 w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „CITY FILM Independent”).

 

http://www.muzeum-niepodleglosci.pl/pawiak/rzezby-zofii-pocilowskiej-kann/

 

http://e-gratka.info/wiadomosc/10114 

 

http://www.rdc.pl/informacje/zofia-pocilowska-kann-uhonorowana-medalem-pro-masovia/

​ 

 

http://warsawnow.pl/nadanie-medalu-pro-masovia-zofii-pocilowskiej-kann/

 

“ŚLADY PAMIĘCI” z fragmentem dot. Zofii Pociłowskiej:

 

http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/Content/57944/00062292_Gierczynska-Joanna_Slady-Pamieci-50-lat-Muzeum-Wiezienia-Pawiak-a.pdf