Wirtualna #Czytelnia Muzeum Niepodległości


W ramach dalszej walki z nudą w czasie epidemii, Muzeum Niepodległości w Warszawie, rusza z projektem #Czytelnia. Na stronie Muzeum na Facebooku codziennie będą pojawiać się artykuły z czasopism, które znajdują się w zbiorach biblioteki muzealnej.

Czytelnia Muzeum Niepodległości w Warszawie jest pełna ciekawych czasopism pochodzących nawet z XIX wieku. Można  w nich znaleźć artykuły opisujące dawną rzeczywistość oraz reklamy i porady, które dla ludzi żyjących współcześnie są już tylko ciekawostkami i przykładami tego „jak się w dawnych czasach”.

Projekt #Czytelnia ma przybliżyć miłośnikom historii rzeczywistości przedstawiany w dawnych czasopismach oraz zapewnić naukę przez rozrywkę w czasie izolacji. Tym projektem chcemy przypomnieć klasykę niegdysiejszych polskich czasopism i prasy, nietuzinkowy język, wyjątkową grafikę i skład. Tytuły wiodące kiedyś, a teraz zapomniane.

Pierwszym artykułem, który został przedstawiony przez Muzeum Niepodległości jest Miejsce straceń w cytadeli warszawskiej. Tekst pochodzi z czasopisma Płomyk: dwutygodnik dla dzieci i młodzieży i został wydany 18 stycznia 1928 roku.

Zaprezentujemy przegląd prasy satyrycznej, konspiracyjnej oraz z powstania warszawskiego. Nie skupimy się tylko na czasopismach, ale też drukach zwartych. Pokażemy np. Kodeks Napoleona i Album Geograficzny Ilustrowany Królestwa Polskiego. Chcemy zaprezentować najciekawsze zbiory z biblioteki muzealnej.

Nowe publikacje będą pojawiały się na Facebooku Muzeum od poniedziałku do piątku. Można będzie je oglądać pod adresem:

https://www.facebook.com/MuzeumNiepodleglosci/posts/4369128813113424