Wernisaż: Opowieść o dziewczynie, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy pt. ”Krystyna Krahelska. Opowieść o dziewczynie, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej.”

Krystyna Krahelska to postać wielowymiarowa. Dziś pamiętamy o niej dzięki pomnikowi Syrenki Warszawskiej, do którego pozowała rzeźbiarce Ludwice Nitschowej przed wybuchem II wojny światowej. Rzeźba z twarzą Krystyny od 1939 roku nieprzerwanie zdobi brzeg Wisły, wpisując się w panoramę Warszawy. Wystawa prezentowana w Galerii Brama Bielańska przedstawia najważniejsze momenty z życia Krystyny Krahelskiej i jej związek z godłem Warszawy. W swoim krótkim życiu dała się również poznać jako etnografka, poetka, śpiewaczka, harcerka, łączniczka oraz sanitariuszka.

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek 2 sierpnia 2021 o godz. 12.00 w Galerii Brama Bielańska.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Stanisław Kulon, bliski współpracownik Ludwiki Nitschowej.

Wystawa potrwa do dnia 22 sierpnia 2021 r.

Zapraszamy na wystawę towarzyszącą pt. „Czy wiesz ile jest Syrenek w Warszawie?”. Wystawa ta prezentuje fotografie Moniki Gligi ilustrujące zagadnienie wykorzystania wizerunku Syrenki Warszawskiej w przestrzeni miejskiej.

ZAproszenie na wystawę pt. "Krystyna Krahelska. Opowieść o dziewczynie, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej."