Wbicie pierwszej łopaty pod budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie.

15 sierpnia 2021 w Radzyminie podczas obchodów 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyło się wbicie pierwszej łopaty pod budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie. Muzeum powstanie w zabytkowej „Świetlicy Pielgrzyma” naprzeciw Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920. Wybudowany zostanie także nowoczesny pawilon wystawienniczy o powierzchni ok. 500 metrów kwadratowych. Przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne nt. koncepcji zagospodarowania przestrzeni przy cmentarzu na cele ogrodu historyczno-edukacyjnego. Obiekt upamiętniający Wielkie Zwycięstwo Polaków w 1920 roku będzie budowany przez Gminę Radzymin wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Dobrze wykorzystaliśmy ostatni rok – pozyskaliśmy grunt, stworzyliśmy koncepcję rewitalizacji i rozbudowy obiektu, przekonaliśmy konserwatora zabytków do naszej wizji i podjęliśmy współpracę z wiarygodnym, merytorycznym partnerem, jakim jest Muzeum Niepodległości – podsumowuje burmistrz Chaciński.

Chcemy, aby to muzeum było częścią Muzeum Niepodległości, dla którego organem prowadzącym jest samorząd województwa mazowieckiego. Realizujemy w ten sposób zasadę subsydiarności, czyli pomocniczości. Chcemy robić to wspólnie – chcemy upamiętniać naszych bohaterów, ale przede wszystkim edukować młodzież i w oparciu o historię wychowywać ją w systemie tych wartości, dzięki którym w 1920 r. ocalała odrodzona Rzeczpospolita – podkreślił Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Od lewej: Jan Engelgard, Bożena Żelazowska, Adam Struzik, Krzysztof Chaciński, Piotr Rembelski.

Zdjęcia umieszczono dzięki uprzejmości Gminy Radzymin.

Galeria zdjęć z wydarzenia na profilu Gminy Radzymin.