Spotkanie w sprawie “Majówki na Skarpie 2013”


Przede wszystkim zapadła wspólna decyzja, że drugą edycję Majówki na Skarpie zorganizujemy 26 maja 2013 roku (w „ostatnią niedzielę maja”). To znaczy, że mamy aż 8 miesięcy na jej przygotowanie, czyli ponad dwa razy dłużej niż za pierwszym razem i ten czasowy komfort na pewno przyniesie pozytywne efekty. Ale po kolei…

1. Spotkanie rozpoczął gospodarz Tomasz Kwiatkowski (Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Smolnej), który opowiedział nam o miejscu, w którym się zebraliśmy. Padło kilka słów na temat Biblioteki oraz projektu „Kwartał Muzyczny”. Celem tego ostatniego jest uczynienie z Warszawy miasta muzyki. Nowopowstała strona www.kwartalmuzyczny.eu może służyć również Państwa instytucjom. Jeśli chcą Państwo bezpłatnie promować na niej swoje wydarzenia (muzyczne!), zapraszam do kontaktu z Tomkiem Kwiatkowskim (tkwiatkowski@gmail.com).

2. Po krótkim wstępie przeszliśmy do podsumowania Majówki na Skarpie 2012. W porządku geograficznym z północy na południe, wysłuchaliśmy przedstawicieli kolejnych odcinków Skarpy: pana Janusza Pilzaka (Muzeum Wojska Polskiego) z Żoliborza, pana Marcina Krupowicz (Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej) reprezentującego odcinek Staromiejski, panią Magdalenę Mróz (Teatr Polski) opowiadającą o tym, co działo się na tyłach Krakowskiego Przedmieścia, panią Ewę Szylberg (Twoja Smolna) z odcinka Kwartału Muzycznego, panią Martę Pawlaczek (Fundacja Culture Shock) opowiadającą o okolicach Alei Na Skarpie, panią Małgorzatę Matuszewską (Centrum Sztuki Współczesnej) z Jazdowa oraz pana Marka Masłowskiego (Młodzieżowy Dom Kultury ‘Mokotów’) z Mokotowa.

 

3. Rozdaliśmy też pamiątkowe dyplomy tym, którzy wspierali organizację Majówki, sami nie będąc ‘ze Skarpy’. Wyróżniliśmy panią przewodniczącą Ewę Dorotę Malinowską-Grupińską (Rada Miasta), pana dyrektora Marcina Wojdata (Centrum Komunikacji Społecznej), panią Angelikę Gromotkę (Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej), panów Wojtka Kossa i Janka Bersza (studio graficzne Full-Metal-Jacket), pana Jerzego Skakuna (studio graficzne HomeWork), panów Macieja Krzyżanowskiego oraz Adama Gołębiowskiego (informatycy z firmy AGMK.net), panią Katarzynę Piądłowską (fotograf ze studia Fotosynteza), panią Aleksandrę Skalik (anglistka) oraz pana Adama Kadenaci (socjolog, animator sportów miejskich). W szczególny sposób wyróżniliśmy panią Martę Pawlaczek z Fundacji Culture Shock, która wzięła na siebie ogrom obowiązków związanych z promocją całej Majówki. Dziękujemy wszystkim raz jeszcze!

4. Następnie przeszliśmy do dyskusji na temat działań w przyszłym roku. Zaprezentowałem przygotowane propozycje dotyczące trzech działań: przyjęcia prostego Statutu naszego partnerstwa, organizacji Majówki na Skarpie 2013 oraz Pomysłów dla Skarpy 2016. Krótko o każdej z tych spraw:

a) Statut Partnerstwa: od początku intencją jest, aby partnerstwo pozostawało nieformalnym zrzeszeniem. I tak będzie. Warto jednak, abyśmy naszą współpracę uporządkowali na najbardziej podstawowym poziomie. Statut to zbiór kilku najprostszych zasad działania. Nie ma w nim nic nowego, spisane jest jedynie to, co dotychczas miało praktyczne zastosowanie. Proszę o jego przeanalizowanie i sygnał dotyczący akceptacji (propozycja w załączniku).

b) Majówka na Skarpie 2013: odbędzie się 26 maja. Regulamin jest analogiczny do tegorocznego, tzn. każdy zrobi tyle ile zechce, ile może, jak zechce i jak uważa za stosowne. Nie narzucamy z góry żadnej ścisłej formuły (poza datą i bezpłatnością organizowanych wydarzeń – regulamin w załączniku). W dyskusji pojawiły się jednak ciekawe spostrzeżenia, uwypuklające sens organizowania wydarzeń plenerowych (odróżnienie się od np. Nocy Muzeów) czy koordynowania przygotowywanych wydarzeń w ramach lokalnych grup ‘sąsiedzkich’.

c) Pomysły dla Skarpy 2016: w 2016 roku wybija równa setna rocznica powstania idei Alei Na Skarpie! To znakomita okazja, żeby na Skarpie coś się w końcu na dobre zmieniło. Partnerstwo Warszawska Droga Kultury odpowiada za ożywianie tej przestrzeni, potrzebne są jednak również działania, które wykraczają poza nasze możliwości. Chcemy przekonywać, że warto je wprowadzać. Dlatego przedstawiamy listę zagadnień (w załączniku), na rzecz których chcemy działać.

5. Wypada wspomnieć, że mój osobisty wkład w koordynację Majówki oraz rozwijanie Warszawskiej Drogi Kultury możliwy był w tym roku dzięki przyznanemu przez m.st. Warszawy Stypendium. Dziękuję. Zobowiązuję się wypełniać podobne obowiązki także w przyszłym roku. Mam wielką nadzieję, że i tym razem otrzymamy wsparcie ze strony Miasta.

Jesteśmy bogatsi o tegoroczne doświadczenia, dlatego druga edycja Majówki na Skarpie na pewno będzie wielką sprawą dla Warszawiaków i Warszawy! A my sami lepiej poznamy Skarpę!

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Artur Jerzy Filip