Smaki Dziedzictwa


Muzeum Niepodległości już po raz kolejny włączyło się w akcję Europejskie Dni Dziedzictwa. Jest to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu. Co roku we wrześniu jest możliwość bezpłatnego zwiedzania najciekawszych zabytków w swojej okolicy oraz skorzystania z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

W tegorocznej edycji przygotowaliśmy dwa bardzo insertujące wydarzenia. W sobotę 18 września 2021 roku zapraszamy do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów.

O godzinie 11.00 w sali multimedialnej odbędzie się prelekcja pt. “Smaki Warszawy” którą poprowadzi Weronika Gurynow – uczennica 3 klasy technikum w Zespole Szkół Gastronomicznych im. E. Pijanowskiego w Warszawie. Pasjonatka wiedzy o kuchni staropolskiej; wydała książkę “Staropolskie słodycze”, w której zamieściła uwspółcześnione przepisy z XVII i XVIII w.
Wykład poruszy temat staropolskich smaków w dawnej Warszawie. Prelegentka opowie o wielokulturowości w polskich potrawach, charakterze warszawskiej kuchni oraz o tradycjach kulinarnych z XVII, XVIII i XIX wieku, które ukształtowały wygląd współczesnego polskiego stołu. Przytoczy wiele ciekawych receptur z tamtych czasów oraz wykaże jak wielki potencjał ma nasze dziedzictwo kulinarne.

Następnie o godzinie 12.00 zapraszamy na grę miejską “Szlakiem przedwojennych restauracji i cukierni Warszawy”, którą poprowadzi Michał Rybak, kustosz Muzeum Niepodległości. Gra skierowana jest do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Celem gry jest pokazanie restauracji i cukierni w Warszawie, które były popularne w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zapisy: m.rybak@muzeumniepodleglosci.art.pl.
Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie.