Scena Ballada


Już w najbliższy wtorek 4.03. o godz 19.30 kolejny koncert z cyklu Scena Ballada.

 

Tym razem serdecznie zapraszamy na Pieśni Włodzimierza Wysockiego w wykonaniu Pawła Orkisza.

Bilety do nabycia w kasie Muzeum Niepodległości.

 

Paweł Orkisz jest jednym z najpopularniejszych twórców polskiej ballady. Ma też w swoim repertuarze kilka najbardziej znanych utworów Włodzimierza Wysockiego: Konie narowiste, Obława na wilki, Alpinistka, On nie powrócił po bitwie, Piosenka o przyjacielu.

 

Wysocki jest nie od dziś ikoną pieśni autorskiej w Rosji i Europie, mimo, że od jego przedwczesnej śmierci minęło już ponad 30 lat. Gdyby żył, byłby młodszy o kilka lat od Leonarda Cohena. Śpiewał ostro, miał niski zachrypnięty głos, właściwie niekiedy krzyczał lub charczał, z bezradności lub protestu.

 

Orkisz jest jednym z najlepszych tłumaczy i wykonawców pieśni Wysockiego w Polsce.

 

Aranżacja na fortepian, klarnet i bas, bardzo udana, w kilku utworach wręcz porywająca. To po prostu bardzo osobiste pieśni, krzyk z głębi duszy, a jednocześnie poezja najwyższej próby. Znakomicie sprzedaje się płyta, na której nagrał artysta 17 pieśni Wysockiego w tłumaczeniach wyłącznie własnego autorstwa. Płyta Ja i tak zabiorę cię stąd ma już dwa wydania.

 

Scena Ballada jest ogólnopolską inicjatywą Pawła Orkisza. W Warszawie miłośnicy Jego talentu i koneserzy dobrej muzyki spotykają się w Muzeum Niepodległości. Na oficjalnej stronie Agencji Artystycznej PEWENA czytamy: „chodzi nam o piękną muzykę, mądre teksty, wyjątkowych artystów, ale… bez koturnów, bez strojów wieczorowych, bez fleszy i celebry, bez “ą” i “ę”. Po prostu wrażliwi, niebanalni ludzie przychodzą się zabawić, posłuchać, pośpiewać, ponucić, nakarmić serca i dusze, spotkać z przyjaciółmi i nacieszyć sobą nawzajem”.