Salon Dobrej Książki, spotkanie czwarte


Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu


SALON DOBREJ KSIĄŻKIim. Tadeusza Górnego.

W czwartek 31 stycznia 2019 r. o g. 12.00


tematem spotkania będzie monografia krytyczna

Bronisław Wojciech Linke

autorstwa Krzysztofa Stanisławskiego


Wprowadzenie: dr Izabela Mościcka


Publikacja to jeden z elementów projektu „POWRÓT. Bronisław Wojciech Linke w Estonii i na Łotwie”, który Krzysztof Stanisławski, prezes Stowarzyszenia Kampania Artystyczna w Warszawie, kurator projektu, realizuje wspólnie z Muzeum Niepodległości (jeśli chodzi o liczbę, mamy drugą na świecie, po Muzeum Narodowym w Warszawie, kolekcję dzieł Linkego). Celem projektu jest zaprezentowanie twórczości jednego z najważniejszych artystów polskich XX wieku, poprzez twórczość zaangażowanego także społecznie i politycznie. Tytuł projektu odnosi się bezpośrednio do jednej z emblematycznych prac Linkego z okresu, gdy został zwolniony z zesłania w ZSRR w 1946 r., oraz do faktu, że przygotowany został z myślą o Estonii, gdzie się artysta urodził i dorastał, i o Łotwie, gdzie uczył się w Polskim Gimnazjum.


Prócz publikacji na projekt składają się: wystawa malarstwa na kartonie i papierze, tek graficznych („Kamienie krzyczą”), ilustracji książkowych, rysunków prasowych, tablic z mapami. Ponadto – przegląd filmów o sztuce, a także strona internetowa.W październiku roku 2018 wystawę„Powrót. Bronisław Wojciech Linke w Estonii” można było obejrzeć w Viinistu Art Museum w estońskiej miejscowości Viinistu. W listopadzie ubiegłego roku wystawę „Powrót. Bronisław Wojciech Linke na Łotwie” otwarto w Łotewskiej Akademii Sztuki w Rydze. W roku 2019 wystawa prac Linkego zostanie pokazana w Polsce: w kwietniu w Galerii Brama Bielańska Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, później we Wrocławiu, Częstochowie i Toruniu.


Pisaliśmy o projekcie:


SALON DOBREJ KSIĄŻKI im. Tadeusza Górnego to cykliczne kameralne spotkania promujące publikacje książkowe i ich autorów. Dyskusje pod tym hasłem odbywają się w wybrane czwartki w urokliwej „Kawiarence warszawskiej” będącej częścią wystawy stałej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddziału Muzeum Niepodległości).


HONOROWY PATRONAT

NAD SALONEM DOBREJ KSIĄŻKI im. Tadeusza Górnego

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Adam Struzik

Stowarzyszenie Muzealników Polskich

Oddział Mazowiecki

Kolejne spotkanie w Salonie Dobrej Książki – już 7 lutego br.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY