Salon Dobrej Książki “Polonia Restituta”16.11.2020 godz. 12:00 kanał Muzeum Niepodległości na YouTube https://www.youtube.com/channel/UCpTlN_2MBgSLizB8QNqSx9g


– Prowadzenie spotkania dr Tadeusz Skoczek i Jan Engelgard


W najbliższym Salonie Dobrej Książki zaprezentujemy wyjątkowy, dwutomowy, skórzany album okolicznościowy „Polonia Restituta” wydany w ramach serii „Polskie Powstania Narodowe


Album przedstawia obraz dążeń narodu polskiego do odzyskania niepodległości. Zawiera przede wszystkim fotografie z lat 1919-1921, dokumentujące najważniejsze wydarzenia, organizacje wojskowe i postaci związane z dążeniami narodu polskiego do odzyskania niepodległości (m. in.  Polska Organizacja Wojskowa, Legiony Polskie, konferencja w Paryżu, traktat wersalski, powstania śląskie).


Fotografie: czarno – białe i kolorowe pochodzące ze zbiorów: Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki Narodowej, Muzeum Niepodległości.


Album jest niejako uzupełnieniem wystawy stałej eksponowanej w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów o tym samy tytule. Na wystawie, która otrzymała nową aranżację plastyczną – widz może prześledzić wszystkie etapy walki o niepodległość w ujęciu chronologicznym, a także zapoznać się z działalnością głównych polskich obozów politycznych.


 „Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego” – inicjatywa Muzeum Niepodległości w Warszawie – to, zgodnie z założeniem, cykliczne kameralne spotkania promujące publikacje książkowe i ich autorów. Dyskusje pod hasłem Salon Dobrej Książki odbywają się w wybrane poniedziałki i czwartki. Pierwotnie spotkania odbywały się w uroczej „Kawiarence warszawskiej” zlokalizowanej na wystawie stałej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Obecnie „Salon Dobrej Książki” przeniósł się do sieci i realizowany jest na kanale YouTube Muzeum Niepodległości.