Salon Dobrej Książki


Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego online „Publikacja Granice Wolności – Granice Niepodległości 1918 – 1922”


25.11.2020 godz. 12:00 kanał Muzeum Niepodległości na YouTube https://www.youtube.com/channel/UCpTlN_2MBgSLizB8QNqSx9g


– Prowadzenie spotkania dr Joanna Lusek i dr hab. Jolanta Załęczny. Wprowadzenie dr Tadeusz Skoczek. W najbliższym Salonie Dobrej Książki zaprezentujemy wyjątkową publikację „Granice Wolności – Granice Niepodległości 1918 – 1922” pod redakcją Macieja Fica, Joanny Lusek i Jolanty Załęczny.


Publikacja, poświęcona problemowi odradzania się państwa polskiego i kształtowania się granic II Rzeczypospolitej wpisuje się w nurt badań niepodległościowych. Powstała ona dzięki współpracy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zakres tematyczny monografii jest bardzo szeroki, od próby zdefiniowania pojęć podstawowych, tj. ojczyzna, patriotyzm czy naród, przez opracowania losów jednostek i zbiorowości zaangażowanych w działania niepodległościowe i zagadnienia związane z kształtowaniem świadomości narodowej i obywatelskiej.


 „Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego” – inicjatywa Muzeum Niepodległości w Warszawie – to, zgodnie z założeniem, cykliczne kameralne spotkania promujące publikacje książkowe i ich autorów. Dyskusje pod hasłem Salon Dobrej Książki odbywają się w wybrane poniedziałki i czwartki. Pierwotnie spotkania odbywały się w uroczej „Kawiarence warszawskiej” zlokalizowanej na wystawie stałej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Obecnie „Salon Dobrej Książki” przeniósł się do sieci i realizowany jest na kanale YouTube Muzeum Niepodległości.