Rycerze św. Floriana

Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej zapraszają do obejrzenia konferencji Rycerze świętego Floriana – Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Stulecie Związku OSP RP”, która będzie transmitowana 24 kwietnia 2021 roku od godziny 9.30 na kanale YouTube:

W wydarzeniu wezmą udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik i Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Waldemar Pawlak.

W spotkaniu uczestniczyć będzie także grupa około 30 prelegentów, którzy online przedstawią swoje referaty na temat historii i przyszłości Ochotniczej Straży Pożarnej.

Spotkanie poprowadzą dr Beata Michalec, zastępca dyrektora ds. programowych w Muzeum Niepodległości oraz prof. dr hab. Tadeusz Olejnik.

Zaplanowane bloki tematyczne konferencji:

1. Związek OSP RP w systemie ratownictwa i powszechnej ochrony ludności. Znaczenie zdobytych doświadczeń, nowe kierunki aktywności, strategia ZOSP RP Florian 2050.
  2. Rycerze Świętego Floriana w samorządnym społeczeństwie.
  3. Edukacja na rzecz bezpieczeństwa.
  4. Pamięć i historia. W 100. rocznicę zjednoczenia ruchu strażackiego.

Konferencja poświęcona historii i przyszłości Ochotniczych Straży Pożarnych jest kolejnym wydarzeniem upamiętniającym setną rocznicę powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.