“ROMAN DMOWSKI W X PAWILONIE CYTADELI WARSZAWSKIEJ” – cykl “Niepodległa”

ROMAN DMOWSKI W X PAWILONIE CYTADELI WARSZAWSKIEJ

Wśród więźniów X Pawilonu, współtwórców Polski Niepodległej, był także Roman Dmowski, sygnatariusz Traktatu Wersalskiego w 1919 roku.  Do X Pawilonu trafił jako działacz Związku Młodzieży Polskiej „Zet” w sierpniu 1892 roku. Został aresztowany w związku ze śledztwem dotyczącym manifestacji w 100-lecie Konstytucji 3 Maja, która miał miejsce w 1891 roku.  Oskarżonych były razem 23 osoby. Dmowski opuścił X Pawilon 3 stycznia 1893 zwolniony za kaucją. Na ogłoszenie wyroku oczekiwał na wolności – został skazany na opuszczenie Królestwa Polskiego na 3 lata.

„Niepodległa” to nowy projekt Muzeum Niepodległości w Warszawie związany z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach „Niepodległej” zapraszamy na prelekcje historyczne prowadzone przez muzealników w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Odbywać się one będą bądź przez obrazem Aleksandra Sochaczewskiego Pożegnanie Europy,
bądź w Sali Audiowizualnej.

14 stycznia (niedziela) 2018 r., godz. 12.00

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej