Rocznica zbombardowania Bródna


Rocznica zbombardowania Bródna – wyjątkowa wystawa i pokaz filmu

10 września 1939 roku niemieckie samoloty zbombardowały Bródno, zamieniając okolicę domostw w pożogę. W 80. rocznicę tego wydarzenia, Muzeum Niepodległości, Urząd Dzielnicy Targówek oraz Dom Kultury Świt wspólnie upamiętnią ofiary tej wielkiej tragedii. Z tej okazji mieszkańcy stolicy będą mogli wziąć udział w uroczystym złożeniu kwiatów, pokazie filmowym oraz plenerowej wystawie.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 17.00 przy Pomniku kolejarzy węzła kolejowego Warszawa-Praga, gdzie zostaną złożone kwiaty ku czci ofiar bombardowania.

Następnie uczestnicy będą mieli możliwość obejrzeć wystawę „Był taki wrzesień” przy Domu Kultury Świt. To wyjątkowa wystawa prezentująca fotografie ze zbiorów Muzeum Niepodległości. Widać na nich Warszawę zniszczoną wojną, np. ruiny Uniwersytetu Warszawskiego, czy biura wydawniczego „Ruch”. Wystawa zostanie umieszczona na ogrodzeniu DK Świt, aby jak najwięcej osób mogło zapoznać się z historią stolicy sprzed 80 lat.

Po oficjalnym otwarciu wystawy plenerowej, przyjdzie czas na kolejne niezwykłe wydarzenie. Przeniesiemy się do Kina Świt, by wspólnie obejrzeć film „Korespondent Bryan”. To dokument, który powstał na podstawie materiałów zebranych przez amerykańskiego dziennikarza Juliena Bryana, który był w Warszawie w trakcie wybuchu II wojny światowej. Film opiera się na materiałach, które nie są dostępne w polskich zbiorach.