Rocznica egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence

Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Więzienia Pawiak, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola, Parafia św. Marii Magdaleny w Magdalence oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli zorganizowały obchody 79. rocznicy egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence.

Uroczystości odbyły się 28 maja 2021 roku:
godz. 12.00 – Symboliczne uczczenie pamięci pomordowanych oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Muzeum Więzienia Pawiak, Pomnik Drzewa Pawiackiego

godz. 14.00 – Msza święta w Kościele św. Marii Magdaleny w Magdalence. Złożenie kwiatów w miejscu straceń (ul. Jarzębinowa)

Na Pawiaku w czasie wojny Niemcy więzili tysiące Polaków, bestialsko katowanych i torturowanych na przesłuchaniach gestapo w alei Szucha. Wiele osób rozstrzelano w tzw. warszawskim pierścieniu śmierci (Palmiry, Magdalenka, Lasy Kabackie, Wólka Węglowa, Wydmy Łuże, Rembertów, Wawer, okolice Jabłonny), później w ruinach getta. Tysiące wywieziono na pewną śmierć do obozów koncentracyjnych: KL Auschwitz-Birkenau, KL Stutthof, KL Lublin, KL Ravensbrück.

Egzekucja odbyła się 79 lat temu – 28 maja 1942 r. Dwa dni wcześniej, 26 maja 1942 r., dwaj oficerowie Sicherheitsdienst dokonali oględzin terenu w pobliżu Magdalenki. Polską służbę leśną poinformowano, że teren będzie niedostępny ze względu na przewidziane ćwiczenia wojskowe i zakazano ludności wstępu do lasu. Następnego dnia pod pozorem manewrów wykopano trzy podłużne doły.

Ofiary zamordowano strzałami z broni maszynowej i spoczęły One w trzech położonych obok siebie zbiorowych mogiłach. Aby ukryć ślady zbrodni, Niemcy zamaskowali miejsce egzekucji, zasadzając tam małe brzózki.