RELACJA: 61. Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r. „Dobra 2023” w 160 rocznicę


25 lutego 2023r. w ramach obchodów w województwie łódzkim 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbył się już po raz 61 Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r. „Dobra 2023” Rajd zorganizowany został przez Komisję Krajoznawczą i Ochrony Przyrody PTTK Oddziału Łódzkiego im. J. Czeraszkiewicza we współpracy z Łódzkim Klubem Turystów Kolarzy im. H. Gintera, Parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Dobrej. Dodatkowo w tym roku do wsparcia i pomocy w organizację rajdu włączyły się: Gmina i Miasto Stryków, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Dobieszkowie oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej i Wojskowe Centrum Rekrutacji z Łodzi. Patronat honorowy nad rajdem objęło Muzeum Historii Polski i Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, a patronat medialny portal historyczny dzieje.pl.

Jest to najstarszy rajd historyczny PTTK na ziemi łódzkiej i najstarszy o tematyce powstania styczniowego PTTK w Polce, który nieprzerwanie organizowany jest corocznie od 1963 r. Rajd odbywał się także w stanie wojennym w latach 80 XX wieku, czy współcześnie w czasie epidemii. Rajd zorganizowany został na dwóch trasach: pieszej, mającej dwa warianty, krótszą i dłuższą oraz rowerowej.

Trasa piesza rozpoczęła się w Dobieszkowie przy parku podworskim z XIX w., gdzie 25 września 1863 r. na grobli rz. Moszczenica w rejonie młyna wodnego odbyła się potyczka powstania styczniowego oddziału kawalerii mjr Władysława Orłowskiego i Michała Zielińskiego z rosyjską piechotą. Następnie uczestnicy rajdu powędrowali przez rezerwat przyrody „Struga Dobieszkowska” zielonym Szlakiem po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich w kierunku m. Sosnowiec-Pieńki do pomnika Gloria Victis. Tam uczczona została pamięć kosynierki powstania styczniowego Marii Piotrowiczowej, która zginęła w tym miejscu 24 lutego 1863r. w trakcie bitwy pod Dobrą. Po zapaleniu „Światła Pamięci” grupa udała się na cmentarz parafialny św. Jana Chrzciciela i św. Doroty w Dobrej. Na kwaterze wojennej powstańców styczniowych przy asyście Sztandaru PTTK Oddziału Łódzkiego im. J. Czeraszkiewicza nastąpiło uroczyste oddanie hołdu bohaterom powstania i bitwy pod Dobra oraz Dobieszkowem, po czym zapalono znicze i złożono kwiaty pod ich pomnikiem.

Kolejnym punktem rajdu było obejrzenie przez wszystkich wystawy plenerowej Archiwum Państwowego w Łodzi pt. Gloria Victis, Powstanie Styczniowe na Ziemi łódzkiej, która znajdowała się przy Szkole Podstawowej im. 24 lutego 1863 r. Zaraz potem w OSP w Dobrej uczestnicy rajdu zobaczyli prezentację statyczną wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej, a także punkt informacyjno-rekrutacyjnym Wojskowego Centrum Rekrutacji z Łodzi, po czym nastąpiło rozwiązanie konkursu o powstaniu styczniowym zakończone wręczeniem nagród.

Następnie trasa piesza rozdzieliła się, jedni trasą krótszą poszli w kierunku Imielnika, drudzy razem z przewodnikami z Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich udali się w dalszą wędrówkę w stronę Lasu Łagiewnickiego. Najpierw grupa podziwiała park podworski w Klęku, gdzie rosną okazałe pomniki przyrody, po czym udała się w kierunku Kamiennej Góry. Dalej, poprzez Babią Górę i Trakt Napoleoński, uczestnicy dotarli do kapliczek Św. Rocha i Św. Antoniego, gdzie zakończono dłuższą trasę pieszą rajdu.

W tym roku w rajdzie na wszystkich trasach uczestniczyło ponad 120 osób, a dodatkowo w Dobrej wystawę o powstaniu styczniowym oraz prezentację statyczną żołnierzy obejrzały dzieci i młodzieży ze szkół powiatu zgierskiego.

Zapraszamy wszystkich turystów za rok, na kolejną edycję rajdu, którzy chcą poznawać historię powstania styczniowego i przyrodę wzniesień łódzkich.

Tekst: Marcin RECZYCKI
Foto: Adam BICZYSKO