PUBLIKACJA: Witaj szkoło!

Publikacja Witaj szkoło! prezentuje plakaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Intencje kuratorów wystawy pod tym samym tytułem, którymi są Andrzej Kotecki i Beata Michalec, wyjaśnia podtytuł: Na inaugurację roku w czasach PRL.

Muzeum Niepodległości posiada bogatą kolekcję plakatów, liczącą prawie 9 tysięcy obiektów. Dotyczą one różnych zagadnień życia, a ich autorami są wybitni artyści. Zgromadzone prace znakomicie prezentują polską sztukę plakatu, prezentującą najwyższy poziom światowy.

W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej propaganda była wszechobecna, a grafiki prezentujące ideologiczną wymowę odgrywały istotną rolę „wykrzykując” pożądany przekaz poprzez krótką, wyrazistą formę. Dziś straciły swój wydźwięk i wywołują raczej uśmiech. Przypominają atmosferę minionej epoki, mając nawet rzeszę wielbicieli.

Jeśli chcecie Państwo przenieść się w czasy PRL-u i poczuć klimat tamtej epoki, zapraszamy do sięgnięcia po katalog. Warto też zapoznać się z umieszczonym w nim tekście autorstwa dr Beaty Michalec, dzięki któremu można poznać wiele ciekawostek z lat 1944–1989.

Katalog jest dostępny do pobrania w cyfrowej wersji z działu Publikacje.