Premiera filmu “Indeks i karabin”

W środę 30 listopada 2022 roku o godz. 18.30 wraz z Instytutem Pamięci Narodowej zapraszamy na premierowy pokaz filmu “Indeks i karabin” w reż. Hanny Zofii Etemadii.

Film przedstawia historię idei „tajnego nauczania” unikalnej formy walki z Niemcami, ukierunkowanej na wykształcenie polskiej inteligencji systematycznie niszczonej przez hitlerowców. Tajna Organizacja Nauczycielska (TON), zaczęła swoją działalność już w momencie kapitulacji Warszawy w 1939 r. – poprzez współpracę z Departamentem Oświaty i Kultury Polskiego Państwa Podziemnego – aż do czynnego włączenia się adeptów okupacyjnego nauczania w życie codzienne po wyzwoleniu. W filmie wykorzystano wspomnienia profesorów, studentów i uczniów, z których wyłania się fascynujący obraz historii walki o wiedzę w zakresie zarówno podstawowym, jak i wyższym we wszystkich zawodach łącznie z medycyną.

Producenci: FIT FILM , TVP S.A., Instytut Pamięci Narodowej

30 listopada 2022 roku, godz. 18.30