Muzeum Niepodległości w Warszawie
(al. Solidarności 62)
zaprasza
7 listopada 2016 (poniedziałek), godz. 10.00
na spotkanie poświęcone książce
Krystyny Krzyszkowiak
Poszukiwania
To nie jest historia z podręcznika. Ani z filmu. Ta historia ma konkretną twarz. Twarz Krystyny Krzyszkowiak przez lata próbującej dotrzeć do prawdy o śmierci ojca, którego nie dane jej było poznać.
Michał Adamczyk (ur. w 1903 w Warszawie) 17 września 1939 dostał się do sowieckiej niewoli koło Brześcia. Umieszczony został jako jeniec wojenny w obozie w Ostaszkowie (skąd w styczniu 1940 wysłał kartkę, której reprodukcja widnieje na okładce książki).
W kwietniu 1940 trafił do Kalinina (dziś Twer). Tam w wieku 37 lat został zamordowany, a następnie zakopany wraz innymi koło Miednoje. Na jego ślad natrafiono dopiero w roku 1995, kiedy podczas ekshumacji znaleziono przy ciele ofiary imienne wizytówki: Michał Adamczyk, Przodownik Policji Państwowej, poczta Sarnaki.
Wydana w 2016 roku książka pióra Krystyny Krzyszkowiak stanowi kalendarium jej poszukiwań. Jedna czwarta publikacji to załączniki: reprodukcje listów, petycji, list transportowych, zdjęć oraz wielu innych dokumentów. W trakcie spotkania z autorką zaprezentowane zostaną wiersze Witomiły Wołk-Jezierskiej (jeden z nich został opublikowany w książce Poszukiwania), córki zamordowanego w Katyniu oficera Wojska Polskiego. Będzie można także zobaczyć krótkie impresje filmowe w reżyserii Łukasza Korwina, m.in. fragmenty filmu Skarga katyńska. Spotkanie poprowadzi Ewa Tylus, dziennikarka Polskiego Radia.
Krystyna Krzyszkowiak,
Poszukiwania,
Warszawa 2016