Pierwsza dama polskiej awiacji – pokaz filmu.


Pierwsza dama polskiej awiacji – pokaz filmu.

 

 W Światowy Dzień Lotnictwa (środa 28 sierpnia, o godz. 18:00) w Muzeum Niepodległości odbędzie się pokaz filmu Zbigniewa W. Kowalewskiego pt. „Z nieba do nieba” (2013 r.).

 

Fabularyzowana opowieść o dramatycznym losie Janiny Lewandowskiej – pierwszej kobiety w Europie, która w latach 30. XX wieku wykonała skok spadochronowy z zawrotnej w owych czasach wysokości pięciu kilometrów, pilota szybowców i samolotów. Skąd tak niezwykła pasja u subtelnej damy okresu międzywojnia? Ojciec Lewandowskiej był człowiekiem o równie intrygującej biografii – był nim generał Józef Dowbor-Muśnicki, Naczelny Dowódca zwycięskiego dla Polaków Powstania Wielkopolskiego. Niezwykłe życie polskiej lotniczki zakończyło się 22 kwietnia 1940 r. w dzień jej 32. urodzin strzałem w tył głowy – była jedyną kobietą zamordowaną w Katyńskim Lesie.

 

Zbigniew Wacław Kowalewski, polski reżyser filmowy. Ukończył Lotnicze Zakłady Naukowe we Wrocławiu, studiując technikę budowy silników lotniczych. Technikę zdradził na rzecz kamery, studiując na Wydziale Teatrologii i Filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego (1977) oraz na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1979). Wiele filmów autora popularyzuje historię polskiej awiacji. Za „Album Skalskiego” otrzymał nagrodę na I Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Tematyce Lotniczej w Dęblinie.

 

 

„Z nieba do nieba”, reż. Zbigniew W. Kowalewski, pokaz filmu w Muzeum Niepodległości w Warszawie (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów, Al. Solidarności 62), środa 28 sierpnia 2013 r., godz. 18:00.