Pieniądz wczoraj i dziś

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy “Pieniądz wczoraj i dziś” zrealizowanej w ramach projektu “Siła nabywcza pieniądza w niepodległej Polsce” dzięki dofinansowaniu z Narodowego Banku Polskiego w ramach edukacji ekonomicznej.

W XXI w. dostępność towarów i usług jest niemal nieograniczona. Zamożność polskiego społeczeństwa w ostatnim stuleciu wzrosła wielokrotnie a co za tym idzie siła nabywcza pieniądza również uległa zwiększeniu. Ciężko jest zrozumieć sytuację materialną Polaków w 1918 r. jeśli nie zna się wartości pieniędzy, którymi wówczas dysponowali. W ramach projektu realizowanego z Muzeum Sportu i Turystyki oraz Narodowym Bankiem Polskim porównano tamtą sytuację z obecnym stanem finansowym przeciętnej polskiej rodziny jednocześnie starając się odpowiedzieć na pytania: kiedy było drożej, co można było nabyć za przeciętną pensję oraz ile obecnie warte są moje pieniądze.