,,Od Naczelnika do Naczelnika”.


W dniu 27 września o godz. 17.00 w Galerii AD HOC w Domu Kultury ,,Arsus” w Ursusie odbyła się uroczystość zatytułowana ,,Od Naczelnika do Naczelnika” podsumowująca cykl imprez – wystaw artystycznych – zrealizowanych pod nazwą ,,Polaków drogi do niepodległości”. Organizatorami spotkania byli: Galeria AD HOC, Polska Fundacja Kościuszkowska oraz Muzeum Niepodległości. Podczas uroczystość zaprezentowane zostały prace plastyczne, prezentacja multimedialna, promocja książek, związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz z postaciami naczelników: Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego.

 

Spotkanie poprzedzone zostało odczytaniem listu skierowanego przez Adama Struzika,  Marszałka Województwa Mazowieckiego do organizatorów i uczestników. W trakcie uroczystości pamiątkowymi albumami, ufundowanymi przez Muzeum Niepodległości, nagrodzone zostały osoby, które w aktywny sposób włączyły się w obchody stulecia niepodległości. Wcześniej jednak dokonania Muzeum Niepodległości związane z setną rocznicą przybliżył kustosz Krzysztof Bakała, zaś dr Leszek Marek Krześniak dokonał dotychczasowego podsumowania obchodów, przedstawił plany na przyszłość i zaprezentował okolicznościowe wydawnictwa. Uwagę zebranych zwracał obraz autorstwa Grażyny Kostawskiej ,,Kościuszko i ochotnicy Insurekcji”, który zajął pierwsze miejsce w konkursie ,,International Kościuszko Bicentenary Competition” zorganizowanym przez ,,Kościuszko Heritage Inc” w Australii. Specjalnie dla uczestników uroczystości zaprezentowano również obraz Piotra Szawłowskiego ,,Józef Piłsudski”.

 

Uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć interesującą wystawę fotogramów, wyróżnionego za działalność antykomunistyczną ,,Medalem za zasługi dla niepodległości 1956-1989”, Mariana Jurkiewicza –  ,,Jasna Góra Redutą Niepodległości”, prezentującą 307 Pieszą Warszawską Pielgrzymkę na Jasną Górę. Po części oficjalnej wywiązała się długa i owocna dyskusja publiczności z twórcami i organizatorami spotkania.

fot. Marian Jurkiewicz