Obchody 101. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Muzeum Niepodległości serdecznie zaprasza na:

Obchody 101. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Nie ma żadnych wątpliwości, jak wielkie znaczenie dla Polski i Europy miała Bitwa Warszawska. Bitwa zwana Cudem nad Wisłą stoczona została w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku. Walka odbyła się pomiędzy oddziałami sowieckiej Armii Czerwonej, a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie radykalnie zmieniło losy wojny,  pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany wywołania międzynarodowej rewolucji. Zapraszamy na obchody 101. rocznicy tego wydarzenia, które odbędą się 15 sierpnia w Radzyminie.

Jednym z najciekawszych wydarzeń podczas tych obchodów będzie wbicie łopaty pod budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie. Po zakończeniu tradycyjnych uroczystości przy pomniku Wincentego Witosa, ok. godz. 15.00 przed Domem Pielgrzyma (naprzeciwko Cmentarza) nastąpi symboliczne „wbicie łopaty” pod budowę “Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku” w Radzyminie. Obiekt upamiętniający Wielkie Zwycięstwo Polaków w 1920 roku będzie budowany przez Gminę Radzymin wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Tradycyjnie wydarzenie zakończy się pokazem fajerwerków.

Zapraszamy!