Noc Muzeów w Muzeum Niepodległości!15 maja (sobota) 2021 r. w godz. 19.00 – 1.00 zapraszamy do Muzeum Niepodległości i jego oddziałów na pełną atrakcji Noc Muzeów !


W tegorocznej edycji zapraszamy gości do zwiedzania wystaw stałych i czasowych w naszych obiektach, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami pandemicznymi. Ponadto przygotowaliśmy również niezwykle ciekawe wydarzenia plenerowe.


NOC W PAŁACU PRZEBENDOWSKICH/RADZIWIŁŁÓW

O godzinie 19.30. odbędzie się spacer historyczny ,,Wokół Muzeum Niepodległości w Warszawie”, który poprowadzi Michał Rybak, kustosz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Obowiązują zapisy: m.rybak@muzeumniepodleglosci.art.pl, ilość miejsc ograniczona.

W pałacowych wnętrzach dostępne będą – poza wystawami stałymi – dwie wystawy czasowe.

Wystawa „Sławę nam znaczono stworzyć…”, która powstała w ramach projektu „100 na 100” realizowanego przez Muzeum Niepodległości. Ekspozycja prezentuje zbiory związane z odrodzeniem Polski w 20-leciu międzywojenny. Porusza m.in. temat budowy Gdyni, ówczesnego podejścia do patriotyzmu, czy powstań śląskich.

Wystawa „POIiŚ o przeszłości”, zorganizowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym oraz Muzeum Niepodległości. Na zwiedzających czekają fotografie odnalezionych pod ziemią skarbów z miejsc w których prowadzono inwestycje realizowane z udziałem funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz eksponaty odnalezione podczas budowy II linii metra: szczątki zwierząt prehistorycznych oraz artefakty świadczące o trudnej wojennej historii Warszawy.


NOC NA CYTADELI

Wyjątkowe miejsce o wyjątkowej porze – nocą. X Pawilon to okryte złą sławą więzienie śledcze z okresu carskiego panowania w Warszawie. W jego murach przebywali tacy bohaterowie polskiej historii jak Karol Levittoux, Jarosław Dąbrowski, Ludwik Waryński, Roman Dmowski, czy Józef Piłsudski; w latach sześćdziesiątych XIX wieku również wielu powstańców styczniowych z przywódcą Powstania, Romualdem Trauguttem na czele.

O godzinie 19.00. na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbędzie się przywitanie gości przez Grupę Historyczną Niepodległość 1863. Następnie o godzinie 20.00 i 22.00 odbędą się spacery historyczne „Od Bramy Bielańskiej do Bramy Straceń.”

W Galerii Brama Bielańska udostępniona zostanie wystawa czasowa „Przejście” autorstwa Elżbiety Wagi poświęcona pamięci więźniów osadzonych na Cytadeli.


NOC W MUZEUM WIĘZIENIA PAWIAK I W MAUZOLEUM WALKI I MĘCZEŃSTWA

„Nie ma zapomnienia” – noc z K. K. Baczyńskim

Na terenie Muzeum Więzienia Pawiak oprócz możliwości zwiedzania ekspozycji odbędzie się cykl miniaturowych koncertów z tekstami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ponadto odbędzie się cykl prezentacji historyczno-artystycznych w wykonaniu zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcji historycznej. Na terenie dziedzińca muzealnego przedstawione zostaną scenki z życia konspiracyjnego. Dodatkowo odbędzie się pokaz zabytkowych pojazdów. Muzeum zaprasza również do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, filii Więzienia Pawiak (al. Szucha 25), gdzie odbędą się m.in. również scenki z udziałem rekonstruktorów.


WAŻNE: Muzeum Niepodległości oraz jego oddziały będą nieczynne dla zwiedzających w dniach 15 i 16 maja w godzinach 10.00 – 17.00. Zapraszamy 15 maja w godzinach 19.00 – 1.00.


Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Nocy Muzeów w poszczególnych oddziałach: