Noc Muzeów 2018

w oddziałach Muzeum Niepodległości w Warszawie

19 maja g. 19.00 – 20 maja g. 00.30

Muzeum Więzienia Pawiak, ul. Dzielna 24/26

Mauzoleum Walki i Męczeństwa (filia Muzeum Więzienia Pawiak), al. J. Ch. Szucha 25

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul. Skazańców 25

Muzeum Więzienia Pawiak podczas Nocy Muzeów 2018 zaprasza na cykl prezentacji historyczno-artystycznych w wykonaniu zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcji historycznej: Stowarzyszenia Tradycji Armii Krajowej i Stowarzyszenia „Pasjonaci Historii Warszawy 1939–1945”. Na obu muzealnych dziedzińcach przedstawione zostaną scenki z życia konspiracyjnego. Odbędzie się pokaz zabytkowych pojazdów (w tym „budy” – samochodu przewożącego więźniów na przesłuchania z Pawiaka w al. Szucha i z powrotem). W planach są również filmy, wyświetlane w kinie plenerowym.

Także Mauzoleum Walki i Męczeństwa zaprasza do odwiedzenia ekspozycji. Ponadto, dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, będzie można zwiedzać wnętrza gmachu, w którym podczas okupacji mieścił się Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zaprasza na obozowisko grup rekonstrukcyjnych. A od g. 21.00 oraz od g. 23.00 – na nocne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.