Muzeum Więzienia Pawiak – 55 lat w służbie PAMIĘCI


Serdecznie zapraszamy w dniu 28 listopada 2020 r. o godz. 18.00 na nasz kanał na YouTube do wysłuchania koncertu pt. Muzeum Więzienia Pawiak  – 55 lat w służbie PAMIĘCI.


Koncert został zorganizowany z dwóch powodów. Po pierwsze dokładnie 55 lat temu zostało otwarte Muzeum Więzienia Pawiak. Po drugie dzisiejszy koncert wieńczy prace konserwatorskie wybranych elementów architektonicznych Pawiaka.


Muzeum Więzienia Pawiak otwarto 28 listopada 1965 r. z inicjatywy i przy współudziale byłych więźniów politycznych. Ukoronowaniem tej ważnej rocznicy jest pozyskanie środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego na wykonanie prac konserwatorskich wybranych elementów architektonicznych, które wymagają po upływie ponad pół wieku wykonania napraw, uzupełnień i oczyszczenia wieloletnich nawarstwień. W tym miejscu szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów przeprowadzenia całości prac konserwatorskich i koncertu.


W skład prac konserwatorskich weszły m.in.: wykonanie projektu wraz z programem planowanych prac, konserwacja metalowych rzeźb autorstwa prof. Tadeusza Łodziany i prof. Stanisława Słoniny w murze betonowym, konserwacja metalowych napisów na budynku muzeum od strony ul. Dzielnej, oczyszczenie i woskowanie Pomnika Drzewa Pawiackiego, konserwacja ścian budynku muzeum od strony al. Jana Pawła II i dziedzińca od ul. Pawiej, konserwację całościowa muru od strony al. Jana Pawła II oraz konserwacja granitowego pomnika autorstwa Zofii Pociłowskiej-Kann.