Muzealna Opowieść Wigilijna


Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na cykl filmów pod nazwą Muzealna Opowieść Wigilijna. W ramach tego wydarzenia, przedstawiciele instytucji opowiedzą o dawnych zwyczajach świątecznych, Bożym Narodzeniu na Pawiaku oraz w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Cykl czterech filmów zostanie w najbliższych dniach wyświetlony na YouTube Muzeum Niepodległości.

https://www.youtube.com/channel/UCpTlN_2MBgSLizB8QNqSx9g


Niedziela, 20 grudnia


O zwyczajach świątecznych oraz kartach pocztowych pochodzących ze zbiorów Muzeum Niepodległości opowie dr Beata Michalec.


Święta Bożego Narodzenia obchodzone są od setek lat. Przez ten czas narodziły się rozmaite świąteczne tradycje, w tym wysyłanie kart świątecznych. Na tereny dawnej Rzeczpospolitej, pierwsze karty świąteczne dotarły w końcu XIX wieku. W 1900 roku ogłoszono konkurs na łamach ówczesnej prasy na polską nazwę świątecznej kartki. Wygrał wówczas projekt Henryka Sienkiewicza, po prostu przyjęto jego nazwę „pocztówka”. W ramach pierwszego spotkania z cyklu Muzealna Opowieść Wigilijna przedstawione zostaną karty pocztowe, pochodzące ze zbiorów Muzeum Niepodległości.


Poniedziałek, 21 grudnia


O obchodach Świąt Bożego Narodzenia przez żołnierzy Legionów Polskich opowie dr Paweł Bezak.


Spotkanie będzie opowieścią o  kolejnych, pierwszowojennych Świętach Bożego Narodzenia, spędzanych przez żołnierzy Legionów Polskich w okopach (rok 1914 i 1915), w koszarach (1916), wreszcie – przez wielu z Nich – za drutami obozów internowania (1917).


Wtorek, 22 grudnia


O Wigilii w X Pawilonie i na Syberii opowie Michał Cieślak.


Wigilia – jeden z najważniejszych dni w roku. Początek najbardziej rodzinnych Świąt, czas spotkań, dzielenia się opłatkiem, wspólnoty.. W dziewiętnastowiecznym rosyjskim więzieniu śledczym w Cytadeli sytuacja była zgoła odmienna. Bohaterowie walk z caratem, przebywający w murach okrytego złą sławą X Pawilonu nie posiadali możliwości świętowania Bożego Narodzenia na podobieństwo osób pozostających poza zasięgiem żandarmskich szponów. Wspomniane zostaną również Wigilie zesłańcze, obchodzone przez Polaków na dalekiej Syberii.


Środa, 23 grudnia


Wigilia za pawiackimi murami we wspomnieniu Krystyny Tarasiewicz, wprowadzenie Robert Hasselbusch.


Unikalna relacja byłej więźniarki Pawiaka traktująca o czasie świąt Bożego Narodzenia, które przyszło jej spędzić w więzieniu gestapo. Świadek opowiada między innymi o „wyjątkowej” atmosferze panującej w celi oraz o reakcji znanego z okrucieństwa wachmajstra Franza Bürkla.