Malarstwo Jerzego Krawczyka w Galerii Malarstwa Historycznego


Galeria Malarstwa Historycznego serdecznie zaprasza na wystawę pt. „JERZY KRAWCZYK i jego realizm metaforyczny ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie”.


Tym razem prezentujemy twórczość artysty, będącego niekwestionowanym liderem tzw. łódzkiej szkoły realizmu. Krawczyk, urodzony 24 sierpnia 1921 w Łodzi, malował programowo metaforyczne, antyestetyczne i ironiczne kompozycje. Kompozycje te posiadały wyraźną dominantę elementów literacko-anegdotycznych. Krytycy podkreślają jednak, że Jerzy Krawczyk tworzył poza kanonem. Prezentował swoją własną, niepowtarzalną wizję świata, która znalazła odzwierciedlenie w dziełach i dała im rozpoznawalność. Widać to zwłaszcza w przypadku obrazów realizujących wypracowaną przez artystę koncepcję „realizmu przestrzennego”. W przypadku twórczości Krawczyka słowo „realizm” zdaje się być odmieniany przez wszelkie przypadki. Malarstwo realizmu magicznego ukazujące na pozór rzeczywistość, która jednak odbiega od normalności. Napięcie wyrażone w dziwnych kontrastach, tajemniczych złożeniach osób i miejsc lub w odważnym chaosie przedmiotów i ludzi.


Jerzy Krawczyk kształcił się w łódzkiej “Szkole Rysunku i Malarstwa Szczepana Andrzejewskiego”, a także kolejno w Akademii wiedeńskiej. Okupację spędził w niewoli w Dortmundzie. Po wojnie osiadł w Łodzi. Artysta zdobył złoty medal na Światowym FESTIWALU MŁODZIEŻY I STUDENTÓW w roku 1959 w Wiedniu. Od 1962 roku brał udział w ogólnopolskich wystawach malarzy realistów w warszawskiej Zachęcie. W 1967 roku reprezentował Polskę na Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo.
Zmarł tragicznie śmiercią samobójczą 5 lipca 1969 roku w Łodzi.


Poza Muzeum Niepodległości jego obrazy znajdują się również w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie oraz Wrocławiu; Muzeach Okręgowych w Bydgoszczy, Chełmie, Rzeszowie i Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łodzi i innych oraz w wielu kolekcjach prywatnych.


Wystawa czynna będzie w dniach od 21 lipca do 29 sierpnia 2021 r. w Galerii Malarstwa Historycznego X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

W ramach projektu Galeria Malarstwa Historycznego prezentujemy dzieła o tematyce historycznej znajdujące się w zbiorach Muzeum Niepodległości.Galeria Malarstwa Historycznego - plakat wystawy - JERZY KRAWCZYK (...)