Losy powstańców styczniowych w obrazach Aleksandra Sochaczewskiego

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na wydarzenie online Losy powstańców styczniowych w obrazach Aleksandra Sochaczewskiego, które poprowadzi Jan Engelgard.

10 stycznia 2021, godz. 12.00, Facebook Muzeum Niepodległości

W ramach spotkań online „Przystanek Cytadela”, Jan Engelgard kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oprowadzi Państwa po wystawie stałej, gdzie pokazane będą obrazy Aleksandra Sochaczewskiego  polskiego malarza, reprezentanta romantyzmu, który aresztowany był jesienią 1862 na fali aresztowań po nieudanych zamachu na Aleksandra Wielopolskiego, więziony w Cytadeli, skazany, już po wybuchu powstania styczniowego − na 20 lat pobytu na Syberii. Sochaczewski mieszkał m.in. w Monachium i Brukseli, gdzie stworzył cykl przejmujących obrazów dokumentujących katorgę i pobyt na Syberii w okresie zsyłek po powstaniu styczniowym, z najsłynniejszym „Pożegnanie Europy” (1894). Obraz ma znaczenie symboliczne, autor uwiecznił szereg znanych zesłańców, zesłanych w różnych zsyłkach, w tym siebie,  mężczyzna patrzący na słup.