List od Marszałka Adama Struzika


Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie dr Tadeusz Skoczek otrzymał list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika dotyczący realizacji programu obchodów Roku Majora Henryka Dobrzańskiego “Hubala”.

W grudniu 2021 roku dr Tadeusz Skoczek zaingurował w naszym Muzeum Rok mjr. H. Dobrzańskiego prezentując pierwszą odsłonę wystawy o “Hubalu”.

Henryk Dobrzański, herbu Leliwa, ps. „Hubal” (1897–1940) – to jedna z najbardziej legendarnych postaci polskiej historii. Żołnierz II Brygady Legionów w czasie I wojny światowej, oficer Wojska Polskiego po 1918 r. Był też czynnym sportowcem – uprawiał jeździectwo i uczestniczył w licznych zawodach hippicznych. Był też reprezentantem Polski na Olimpiadzie w Amsterdamie (1928 r.)

W 1939 r.,  po kapitulacji armii polskiej, nie złożył broni i kontynuował walkę, tworząc Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Jego jednostka odniosła znaczące sukcesy w starciach z Niemcami, m.in. pod Wolą Chodkowską, Huciskiem i Szałasem. Major Henryk Dobrzański „Hubal” zginął w potyczce z Niemcami 30 kwietnia 1940 r., jednak do dziś nie odnaleziono jego grobu. Tak narodziła się legenda mjr. „Hubala”, żołnierza polskiego walczącego do końca i ginącego na polu walki. Major Dobrzański był ostatnim żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej, który w mundurze chciał przetrwać do czasu przyjścia odsieczy z zachodu.

Już 6 marca zapraszamy na wernisaż wystawy pt. “Hubal. Henryk Dobrzański 1897-1940”, której współorganizatorami są Pan Henryk Sobierajski, wnuk majora oraz Stowarzyszenie “Hubalowa Rodzina” kultywujące pamięć bohatera.Wystawa w Muzeum Niepodległości potrwa do 27 marca 2022 roku.

6 marca 2022, godzina 15.00
Muzeum Niepodległości w Warszawie
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
al. Solidarności 62
Warszawa