Lekcja muzealna: „Jan Bytnar “RUDY” – bohater pokolenia.”

Próba naszkicowania portretu bohatera książki „Kamienie na szaniec” w przestrzeni, w której rozgrywała się jego historia. W Mauzoleum Walki i Męczeństwa w alei Jana Chrystiana Szucha 25 – zachowanych w niemal nienaruszonym stanie wnętrzach, gdzie w latach 1939–1944 mieścił się tzw. areszt domowy gestapo. W przyziemiu przedwojennego budynku Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego (dziś Ministerstwa Edukacji i Nauki) okupanci urządzili dla osób przywożonych z miasta lub z więzienia na Pawiaku areszt, w którym więźniowie czekali na przesłuchania. Jednym z brutalnie przesłuchiwanych w tym gmachu był, aresztowany 23 marca 1943 r., Jan Bytnar. W celu wyrwania Rudego z rąk oprawców jego koledzy zorganizowali akcję, która przeszła do historii jako akcja pod Arsenałem.

28 września 2021, godzina 10.00.
Wydarzenie bezpłatne.

MAUZOLEUM WALKI I MĘCZEŃSTWA