“Krzyż i Korona” – projekcja filmu dokumentalnego

13 kwietnia (środa) 2016 r. godz. 17.00

Muzeum Niepodległości

al. Solidarności 62

Film „Krzyż i korona” jest pierwszą od lat filmową próbą pokazania  długiej drogi chrystianizacji państwa pierwszych Piastów, od świata wierzeń pogańskich do potężnej Polski we wspólnocie państw chrześcijańskich, w oparciu o najnowsze ustalenia naukowców. Film otwiera scena chrztu Mieszka I i jego najbliższego otoczenia nad Jeziorem Lednickim, a kończy koronacja Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski, w katedrze gnieźnieńskiej w 1025 r. Obok wiadomości funkcjonujących w powszechnym obiegu pojawią się nowe, nieznane jeszcze szerzej hipotezy i interpretacje związane z datą, miejscem i okolicznościami chrztu Mieszka I, które pogłębiają spojrzenie na czasy narodzin naszej państwowości. Film został zrealizowany  w nowoczesnej, żywej formie: krótkie wypowiedzi naukowców przeplatają się z wirtualnymi rekonstrukcjami najstarszych obiektów sakralnych na ziemiach polskich oraz inscenizacjami wydarzeń z czasów naszych pierwszych władców.

KiK kopia