KONKURS: Wyniki konkursu na plakat towarzyszący obchodom 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Szanowni Państwo!
Z dumą pragniemy opublikować wyniki konkursu na plakat towarzyszący obchodom 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Ilość oraz jakość nadesłanych prac przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękujemy za Wasz bardzo liczny udział i zgłoszenia w naszym konkursie. Nasza historia jest skomplikowana i pełna bólu oraz ciężkiej pracy na rzecz Ojczyzny. Pełna walk i zrywów niepodległościowych. Temat niepodległości jest tematem trudnym i wymagającym, stąd nasza wielka radość, iż konkurs cieszył się tak wielkim zainteresowaniem.

Każda osoba nagrodzona otrzyma od nas indywidualne powiadomienie mailowe z dalszymi informacjami. Już niedługo zaprezentujemy wybrane prace na wystawie pokonkursowej. Do zobaczenia 20 czerwca na wernisażu wystawy prac, która odbędzie się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Komisja obradowała w składzie:

Przewodniczący Komisji:

Przemysław Gast – specjalista ds. promocji i marketingu, Muzeum Niepodległości w Warszawie

oraz członkowie komisji:

prof. Paweł Nowak – artysta, malarz, profesor sztuk plastycznych, pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

prof. Artur Krajewski – artysta, malarz, rysownik, artysta multimedialny, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Magdalena Ulejczyk – Dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury

dr Beata Michalec – Zastępca dyrektora ds. programowych Muzeum Niepodległości w Warszawie

Bożena Pysiewicz – Kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie

Sylwia Popławska – konserwator zabytków w Dziale Zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie

Funkcję sekretarza konkursu pełniła Weronika Krzemień, adiunkt w Dziale Zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Komisja w dniu 24 maja 2023 roku dokonała wyboru:

I miejsce: Jerzy Dobrzyniecki, absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie,

II miejsce: Lex Drewinski, prof. dr hab. sztuk plastycznych, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie UA-Poznań), profesor Akademii Sztuki w Szczecinie.

III miejsce: Wojciech Szpor, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, grafik w PracowniaEB.

Wyróżnienia:

• Agata Adaszek, grafik, projektant

• Bartosz Trojanowski, animator, ilustrator

• Szymon Szymankiewicz, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, grafik, projektant, wykładowca

• Agnieszka Garbarczyk, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli

• Marta Pelikan, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli

Dziękujemy Komisji za trud włożony w wyłonienie trzech nagrodzonych prac oraz przyznania wyróżnień. Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Zapraszamy do udziały w konkursie za rok.

Konkurs zorganizowany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie odbył się w ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania styczniowego i został objęty patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Komisja Sędziowska w składzie (od lewej): Bożena Pysiewicz, prof. Paweł Nowak, dr. Beata Michalec, prof. Artur Krajewski, Magdalena Ulejczyk, Przemysław Gast, Sylwia Popławska, Weronika Krzemień