Konferencja „W sercu Mazowsza” – relacja filmowa


Muzeum Niepodległości w Warszawie serdecznie zaprasza do obejrzenia relacji filmowej z konferencji W sercu Mazowsza. W 105. rocznicę poszerzenia granic Warszawy, której premiera odbyła się 12 marca 2021 roku o godz. 12.00 na muzealnym kanale YouTube. Spotkanie odbyło się 26 lutego 2021 roku w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.


Wiosną 2021 roku przypada 105. rocznica wydarzenia, które zaowocowało rozwojem terytorialnym stolicy. Po upływie ośmiu miesięcy od opuszczenia miasta przez Rosjan i – rychłego – zajęcia ich miejsca przez Niemców, generał-gubernator Hans von Beseler, działając z inspiracji ruchów obywatelskich, wydał dekret o poszerzeniu granic Warszawy, zepchniętej przez Rosjan do rangi jednego z miast gubernialnych i szeregu nadwiślańskich twierdz. Jej powierzchnia wzrosła wówczas niemal czterokrotnie, zaś w obręb Warszawy włączono dotychczasowe przedmieścia, leżące na zewnątrz pasa XVIII- i XIX-wiecznych umocnień.


W jej granicach znalazły się tereny, postrzegane dziś jako rdzennie warszawskie: Rakowiec, Ochota, Mokotów, Czerniaków, Saska Kępa, Grochów, Gocław, Targówek, Bródno, Żoliborz, Młociny, Marymont i Powązki. Ów moment stał się początkiem Wielkiej Warszawy – dzisiejszej metropolii, stolicy województwa mazowieckiego i Polski.