Konferencja “Syberia w pamiętnikach więźniów X Pawilonu”.

Zapraszamy na konferencję

“Syberia w pamiętnikach więźniów X Pawilonu”.

23 stycznia 2018 roku, godz. 10.00-14.00

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

ul. Skazańców 25

Obszar uznawany za miejsce ekspiacji czy zniewolenia dla osoby cierpiącej ma zawsze charakter wyjątkowy. Nie inaczej pojmowano Syberię. Na Uralu kończył się świat znany, cywilizowany, a zaczynała się otchłań – kraina równa, milcząca, wyludniona. Syberię nazywano „więzieniem bez krat”, „lodowym piekłem” czy „śnieżną pustynią”. Na weryfikowanie opinii – korzystne lub niekorzystne dla Syberii – przychodził czas później wraz z konkretnymi doświadczeniami życiowymi.

Konferencja ma odpowiedzieć na pytanie, jak zesłańcy polityczni, doświadczeni więzieniem w Cytadeli reagowali na Syberię, co szczególnie przykuwało ich uwagę,  czy stać ich było o pewien obiektywizm w kreowaniu jej obrazu lub też posługiwali się ukształtowanym w świecie niewoli mitom.

Program konferencji

10.20-10.40 dr Artiom Czernyszew (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UPH w Siedlcach)  – „Dominik i Witold Górniccy >Etapem od Cytadeli do stepów Chakaskich<”

10.40-11.00  dr Irena Kępa (Muzeum Niepodległości w Warszawie) – „Adam Piwowar – więzień carski, zesłaniec, geolog, badacz Północy, społecznik”

11.00-11.20  dr Anna Milewska-Młynik (Muzeum Niepodległości w Warszawie) – „Nowele syberyjskie – klucz do poznania Aleksandra Sochaczewskiego”