Inauguracja cyklu “Niepodległa” – Józef Piłsudski. Więzień X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

„Niepodległa” to nowy projekt Muzeum Niepodległości w Warszawie związany z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach „Niepodległej” zapraszamy na prelekcje historyczne prowadzone przez muzealników w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Odbywać się one będą bądź przez obrazem Aleksandra Sochaczewskiego Pożegnanie Europy,
bądź w Sali Audiowizualnej.

Inauguracyjna prelekcja poświęcona zostanie postaci Józefa Piłsudskiego – Osobie, której zasługi w dziele przywrócenia Rzeczypospolitej wolności
i niezawisłości są ogromne; a mało kto wie, iż w roku 1900 – na długo przez sławetnym 11 Listopada – był on więźniem rosyjskiego aresztu w Cytadeli. Historyk Michał Cieślak przybliży zainteresowanym dzieje pobytu przyszłego Marszałka Polski w X Pawilonie.

Po prelekcji możliwe będzie bezpłatne oprowadzenie po ekspozycji muzealnej. Serdecznie Państwa zapraszamy.

7 stycznia 2018 r., godz. 12.00

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

ul. Skazańców 25

Na kolejne spotkania z cyklu „Niepodległa” Muzeum zaprasza we wszystkie niedziele stycznia 2018 r. w samo południe. Prelekcję na temat pobytu Romana Dmowskiego w X Pawilonie wygłosi 14 stycznia Jan Engelgard, kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. O pobycie Aleksandra Sochaczewskiego w tym miejscu opowie 21 stycznia dr Anna Milewska-Młynik. Ostatnią w tym miesiącu prelekcję z cyklu „Niepodległa”, na temat „Romuald Traugutt w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej”, 28 stycznia wygłosi Jan Engelgard.