“Imieniny Marszałka”.

Zwyczaj obchodzenia imienin Piłsudskiego miał swoje korzenie jeszcze w okresie legionowym. Potem wpisał się na trwałe w życie II Rzeczypospolitej.

W roku 1922 warszawski Komitet Obchodu Imienin Naczelnika Państwa przypominał, że „w dniu 19 marca przypadają imieniny Józefa Piłsudskiego, wielkiego męża czynu i ofiarnego trudu społecznego męża, pod którego przewodem Duch Narodu wywalczył Niepodległość Ojczyzny i utrwalił fundamenty własnej państwowości. Toteż dzień 19 marca winien być dniem uroczystym, w którym, składając hołd Wielkiemu Bohaterowi, jednocześnie składa się hołd Idei Wolności Ojczyzny”.

W roku obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości warto przypominać te działania, które służyły budowaniu patriotyzmu, świadczyły o przywiązaniu Polaków do tradycji i były dowodem, że Piłsudski był dla wielu symbolem państwowości polskiej.

Dlatego 19 marca, w imieniny Józefa Piłsudskiego, chcąc przypomnieć tamtą tradycję, Muzeum Niepodległości zaprasza na spotkanie zatytułowane: Imieniny Marszałka. Pokażemy album z serii „Wielcy Polacy” oraz bogatą ikonografię związaną z Solenizantem. Przenalizujemy też znaczenie kultu Piłsudskiego dla budowania świadomości historycznej II Rzeczypospolitej.

Poniedziałek 19 marca o godz. 13.00 sala kinowa Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.