“Gwiazdy na Syberii” – Szymon Szurmiej


Był aktorem, reżyserem, działaczem politycznym i przewodniczącym Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Żydów w Polsce oraz szeregu innych organizacji.

 

Przez długie lata wiódł życie tułacze. Urodził się 18 czerwca 1923 w Łucku, w 1941 został wysłany do obozu pracy na Kołymie, a po trzech latach do Kazachstanu. W 1946 roku znalazł się w  nowych granicach państwa Polskiego.   Będąc już w dojrzałym wieku osiadł z rodziną w Warszawie, gdzie znalazł zatrudnienie w teatrze żydowskim. W 1966 roku zdał egzamin eksternistyczny i został dyplomowanym reżyserem.  Był jednym w ostatnich popularyzatorów kultury żydowskiej w Polsce, założycielem Studium Aktorskiego, które uratowało scenę przed zamknięcie w marcu 1968 r. Jego monologi i dialogi jeszcze długo będą bawić publiczność, a role drugoplanowe w filmach pozwalają dostrzec w nim dobrego aktora.   Zmarł w lipcu 2014 roku w Warszawie i został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

 

Jego sylwetkę przybliży Państwu Anna Milewska-Młynik w sali kinowej X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej dnia 17 maja o godzinie 12.00.

Zapraszamy.