Galeria Malarstwa Historycznego


Co?

Galeria Malarstwa Historycznego

Prezentacja dwóch obrazów pędzla Macieja Milewskiego

 

Maria Cetys – żołnierz Armii Krajowej, olej na płótnie, 81,5×66,5 cm, 2016,

Rok 1944, olej na płótnie, 88,5×72 cm, 2016,

powstałych w cyklu Wychowani na lekturach Henryka Sienkiewicza

 

Prowadzenie: dr Tadeusz Skoczek

Prezentacja obrazów: dr Janusz Gmitruk

 

Gdzie?

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości), ul. Skazańców 25

 

Kiedy?

Środa 1 sierpnia 2018 r. o g. 14.00

 

Inspiracją do powstania cyklu obrazów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu był temat od zawsze obecny w życiu pokolenia autora i w jego życiu osobistym. Kiedy w latach pięćdziesiątych XX wieku chodził do szkoły podstawowej na Czerniakowie, spotkał uczestników tego zrywu. Ich opowieści, późniejsze dramatyczne losy – zostawiły w pamięci artysty trwały ślad. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie do Powstania Warszawskiego wracał w malarstwie wielokrotnie. Namalował na ten temat około 30 obrazów.

 

Cykl poświęcony Powstaniu kontynuują także dwie najnowsze prace. Jedna z nich nosi tytuł Maria Cetys – żołnierz Armii Krajowej. Bohaterka płótna, Maria Cetys (1914–1944) pseudonim „Szympans”, niezłomna sanitariuszka AK, jest synonimem bezgranicznego poświęcenia kobiet biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Druga z prezentowanych prac, zatytułowana Rok 1944, nawiązuje do postaci kolegów autora ze szkoły, uczestników powstania, którzy w latach 50. ubiegłego wieku kontynuowali naukę przerwaną przez powstanie. Była między nimi różnica wieku od 10 do 15 lat. Poznał ich powstańcze losy. Wielu z nich znikało z klasy w tajemniczy sposób i ginął po nich ślad. „Prace te poświęcam, napisał artysta, koleżankom i kolegom w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Cześć ich pamięci”.

 

Maciej Milewski, jeden z najwybitniejszych malarzy zajmujących się problematyką historyczną, jest autorem kilku tysięcy prac, które znajdują się w wielu muzeach. Stworzył zespół ogólnopolskich malarzy działających jako Oddział Twórców Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego. Jest prezesem tego Oddziału. Ma w planach namalowanie jeszcze wiele obrazów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu.