Galeria Jednego Obiektu – Pastel Witkiewicza


Zapraszamy na kolejną odsłonę Galerii Jednego Obiektu

do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

13 lipca 2018 r o godz. 12.00

Prowadzenie: dr Jolanta Załęczny

 

 

Portret powstał w okresie, kiedy Witkiewicz odchodził od malarstwa na rzecz wykonywania na zamówienie portretów. Koncepcja jego późniejszej Firmy Portretowej zakładała wykonywanie pięciu typów wizerunków odpowiadających pięciu konwencjom: od maksymalnego obiektywizmu  i podobieństwa do eksperymentowania z Czystą Formą.

 

Zawarta przy sygnaturze adnotacja „T.B” oznacza przynależność portretu do typu B (wizerunek obiektywny, wolny od deformacji, wyraziste światłocienie, płynność konturów).

 

Obraz został zakupiony przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego w Warszawie w roku 1962 od Jerzego Jasieńskiego.

 

Bruno Jasieński został też sportretowany w 1920 roku przez Tytusa Czyżewskiego. Na obydwu portretach Jasieński został przedstawiony jako elegancki, starannie ubrany młodzieniec z lokiem na czole i nieodzowną laseczką. Takim go zapamiętało wielu jemu współczesnych.

 

Zarówno twórca portretu, jak i sportretowany literat to osoby nietuzinkowe. Obydwaj byli kontrowersyjni, obydwaj zapisali się w sposób szczególny w historii literatury i sztuki.