GALERIA JEDNEGO OBIEKTU – “Odpoczynek” Andrzeja Feliksa Szumigaja


Zapraszamy na kolejną odsłonę GALERII JEDNEGO OBIEKTU, która odbędzie się już 27 kwietnia 2022 roku w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Zaprezentujemy obraz Andrzeja Feliksa Szumigaja pt. “Odpoczynek”.

Obraz „odpoczynek” Andrzeja Feliksa Szumigaja powstał w 1978 roku i jest jednym z najsłynniejszych obrazów w zbiorach Muzeum Niepodległości. Wielokrotnie wypożyczany na wystawy. M.in. do Zamku Królewskiego czy Muzeum Literatury. Równie wielkie zainteresowanie wzbudzał, gdy wisiał na wystawie w Galerii Brama Bielańska. W trakcie wszystkich wystaw czasowych był obrazem niezwykle chętnie fotografowanym przez zwiedzających i pokazywanym przez nich w mediach społecznościowych.  Jak się okazywało dla wielu widzów to portret… inżyniera Karwowskiego – tytułowego bohatera serialu w reż. Jerzego Gruzy „Czterdziestolatek”.

Obraz uzupełnia wystawę stałą. Realistyczny, prawie fotograficzny portret robotnika palącego papierosa, twarz zniszczona, o zamyślonych oczach. W ustach ma papierosa, którego przytrzymuje prawą ręką. Na głowie hełm z daszkiem, Hełm jest namalowany częściowo – brak górnej partii. W tle widoczny most i nowoczesne zabudowania.

27 kwietnia 2022 roku, godz. 12.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa