Galeria Jednego Obiektu


W kolejnej odsłonie Galerii Jednego Obiektu, która odbędzie się 26 listopada 2021 roku o godz. 13.00 w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów zaprezentowany zostanie obraz autorstwa Hakoba Mikayelyana pt. Zygmunt Krasiński. Dzieło stanowi portret jednego z najwybitniejszych twórców polskiej literatury okresu romantyzmu.

Zygmunt Krasiński  (właściwie Napoleon, Stanisław, Adam, Feliks, Zygmunt Krasiński) urodził się 19 lutego 1812 r. w Paryżu, jego ojciec Wincenty służył w armii Napoleona, matka Maria Urszula z Radziwiłłów zmarła w 1822 r., pozostawiając młodego Zygmunta z ojcem. To właśnie on miał duży wpływ na osobowość i poglądy przyszłego poety. Swoja drogę pisarską Zygmunt Krasiński  rozpoczyna już w 1828 r. pisząc powieść pt. „Grób Rodziny Reichstalów”, w 1830 r. ukazuje się książka pt. „Władysław Herman i jego dwór”. Lecz największą sławę przynosi mu w 1835 r dzieło pt. „Nieboska komedia”  opublikowana w Paryżu. Wśród nie mniej uznanych dzieł znalazły się „Agaj-Han” (1833 r.), „Irydion (1836), „Przedświt” (1843 r.) oraz „Psalmy Przyszłości” (1845 r.). Pozostawione pisane przez niego listy m.in. do ojca Delfiny Potockiej, Stanisława Małachowskiego czy Henryka Reeve’a obrazują czas i środowisko autora, w którym przyszło mu żyć. Zygmunt Krasiński zmarła 23 lutego1859 r. w Paryżu. Został pochowany w Opinogórze koło Ciechanowa, obecnie jego prochy znajdują się w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Autorem namalowanego portretu Zygmunta Krasińskiego jest Hakob Mikayelyan pochodzący z Armenii. Naukę malarstwa rozpoczął w instytucie im. Terlemezjana, a następnie w Akademii Sztuk  Pięknych w Erewaniu oraz u innych mistrzów malarstwa w Armenii. Jego prace były prezentowane m.in. w Moskwie, Genewie, Waszyngtonie i  Paryżu. W jego twórczości dominują improwizacje w kompozycji, abstrakcje, hiperrealizm oraz impresjonizm. Wykonał wiele kopi obrazów mistrzów renesansu włoskiego. W jego dorobku znajduje się wiele portretów, aktów, pejzaży, fresków, dekoracji  teatralnych, a także kopi obrazów autorskiej interpretacji. Jest laureatem Konkursu Kościuszkowskiego 2017 w Australii za obraz „Niewola”.

Prezentacja zorganizowana w związku z przekazaniem obrazu pt. „Zygmunt Krasiński” do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze w związku z 60 – ta rocznicą powołania placówki muzealnej.