Festiwal Filmów Przeciw Wojnie – EDUKINO

W dniach 22-23 września w Muzeum Niepodległości odbędzie się Festiwal Filmów Przeciw Wojnie – EDUKINO, którego organizatorem jest Fundacja Innowacji Społeczno-Kulturalnych.

W ciągu dwóch dni festiwalowych projekcji pokażemy 25 krótkich filmów poświęconych wojnie szeroko rozumianej, zarówno wydarzeniom wojennym i ich uczestnikom, jak i „wojnom”, jakich ludzie i społeczności doświadczają w sobie, albo toczą między sobą w warunkach pokoju. Filmy wybrane spośród siedmiuset pięćdziesięciu nadesłanych z całego świata, w tym liczne dokumenty, pokażą wojnę, przemoc i ich źródła, dokumentując ogrom cierpień, jakie niosą. Mierzyć się będą z trudnymi pytaniami. Jak „rodzi się” wojna? Gdzie ukrywają się jej „zarodki” – źródła wrogości, konfliktu, przemocy… ingerencji zbrojnej. Co „żywi” wojnę? Co sprzyja eskalacji konfliktów, zarówno w relacjach międzyludzkich, jak i w skali relacji międzynarodowych? Co wojna wyzwala w człowieku – szerokie spektrum, od bezradności przez heroizm po zdradę… Czy można zaleczyć pamięć i zadane przez wojnę rany?

Zobaczymy wojnę z perspektywy walczących i ofiar walki, z perspektywy dzieci i ludzi zmagających się z cierpieniem i lękiem, którymi dotknęła ich wojna. Będą też dokumenty pokazujące naznaczone wojną losy całych narodów i źródła siły, która pozwala przetrwać. Pokażemy obrazy z krwawiącej Ukrainy, a również subtelną przemoc tam, gdzie jej nikt nie zauważa i jej ponure konsekwencje.

Muzeum Niepodległości jest Partnerem Festiwalu Filmów Przeciw Wojnie – EDUKINO, 22-23 września 2022.

Link do strony internetowej:

O Festiwalu