Dni Pamięci Pawiaka

Program Dni Pamięci Pawiaka

2.10. (środa) godz. 10.00 i 12.00: Dni Pamięci Pawiaka. W programie: wykład Roberta Markiewicza Eksterminacja i wypędzenia ludności cywilnej w czasie powstania warszawskiego, program historyczno-artystyczny: Kamyk zacisnąć w dłoni, zachować w sercu, zostawić w pamięci – Akcja pod Arsenałem 70 lat później (Muzeum Więzienia Pawiak, ul. Dzielna 24/26)

3.10. (czwartek) godz. 11.00: Dni Pamięci Pawiaka. Pawiak a żydowski Muranów, prelekcja  Jana Jagielskiego o dawnej dzielnicy północnej ilustrowana archiwalnymi zdjęciami, połączona ze spacerem po terenie dawnego getta (Muzeum Więzienia Pawiak, ul. Dzielna 24/26)

4.10. (piątek) godz. 10.00 i 12.00: Dni Pamięci Pawiaka.  Wykłady dr Marii Ciesielskiej: Akcja Tyfusy – jeden z wielu sposobów na ocalenie życia więźniów Pawiaka (godz.10) i Czy to prawda, że na Pawiaku rodziły się dzieci? (godz. 12.), program historyczno-artystyczny: Kamyk zacisnąć w dłoni, zachować w sercu, zostawić w pamięci – Akcja pod Arsenałem 70 lat później (Muzeum Więzienia Pawiak, ul. Dzielna 24/26)

– Spotkanie z byłym więźniem Pawiaka

4.10. (piątek) godz. 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00: Dni Pamięci Pawiaka. W programie: Lepiej umrzeć, niż zdradzić sprawę – cykl czterech prezentacji historyczno-edukacyjnych wraz z okolicznościową plenerową wystawą na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz dzieje katowni gestapo w al. Szucha. Program przygotowany wspólnie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej “Kotwica” i Szaniec”, pokazujący okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy oraz dzieje katowni  (Mauzoleum Walki i Męczeństwa, al. Szucha 25)

5.10. (sobota) godz. 18.00: Dni Pamięci Pawiaka. Premierowy pokaz filmu Pawiak w relacjach świadków w reżyserii Andrzeja Kałuszko oraz spotkanie z twórcami i bohaterami filmu, prowadzenie Joanna Gierczyńska (Muzeum Niepodległości, al. Solidarności 62)

Materiały graficzne do pobrania

plakat dni 1