Zapraszamy na DNI NIEPODLEGŁOŚCI

Zapraszamy w dniach 11–14 listopada 2021 do Muzeum Niepodległości i jego oddziałów: Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej na wspólne świętowanie Dni Niepodległości 2021.

„Polonia Restituta, Polska Odrodzona – hasło to elektryzuje Polaków od ponad stu lat. Polska odzyskała w 1918 roku niepodległość, wolność, niezależność. Marzenie całych pokoleń stało się faktem. Proces ten trwał wiele lat. Przez lata niewoli Polacy nie zapomnieli o niepodległości, walczyli o nią w przeróżny sposób: na polach walki, w powstaniach, ale też rozwijając przemysł, modernizując gospodarkę. Różne były owe drogi prowadzące do wymarzonej wolności i niepozbawione wewnętrznych sporów i polemik” – mówi dr Tadeusz Skoczek, Dyrektor Muzeum Niepodległości.

Dni Niepodległości 2021 rozpoczniemy 11 listopada uroczystością historyczno-artystyczną „Semper et ubique”współorganizowaną przez Fundację Polonia Union oraz koncertem pieśni patriotycznych „Ta, co zwyciężyław wykonaniu chóru męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”.

Podczas DNI NIEPODLEGŁOŚCI zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych w Muzeum Niepodległości i jego oddziałach jest bezpłatne!

Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum wydało okolicznościowe pocztówki.

W programie wydarzenia:

Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów:

⚜️ 11.11 (czwartek), godz. 11.00:
Semper et ubique – uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Współorganizacja: Fundacja Polonia Union.

⚜️ 11.11 (czwartek), godz. 12.30:
Ta, co zwyciężyła – koncert pieśni patriotycznych chóru męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”.

⚜️ 12.11 (piątek), godz. 12.00:
Finał XVIII edycji konkursu Niepodległa.

⚜️ 12.11 (piątek), godz. 14.00:
Uroczystość odsłonięcia rzeźby Marszałka Józefa Piłsudskiego wykonanej przez Marcina Roszczyka. Nabytek Muzeum Niepodległości zakupiony dzięki wsparciu Fundacji PGE.

⚜️ 13.11 (sobota), godz. 11.00:
Warsztaty i konkurs dla dzieci Książka o niepodległej w kontekście wystawy Z orłem białym przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu.

⚜️ 13.11 (sobota), godz. 13.00:
Wernisaż wystawy Damy serca Tadeusza Kościuszki. Współorganizacja – Polska Fundacja Kościuszkowska.

Muzeum Więzienia Pawiak:

⚜️ 12.11 (piątek), godz. 11.30.
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego w ramach obchodów Dni Niepodległości.

⚜️ 12.11 (piątek), godz. 12.00.
Koncert pt. Polska – moja Ojczyzna w ramach obchodów Dni Niepodległości.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej:

⚜️ 11-14.11. Galeria Brama Bielańska:
Wystawa Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100. To im zawdzięczamy Niepodległość. Współorganizacja – Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w Rzeszowie.

Park Traugutta w Warszawie:

⚜️12.11 (piątek), godz. 9.00:
Złożenie kwiatów przy kamieniu – pomniku pracy nauczyciela w ramach obchodów Dni Niepodległości.Uczcijmy razem 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

Link do wydarzenia na Facebooku: