Było ich najwięcej…

Zapraszamy na lekcję muzealną Było ich najwięcej –  transporty więźniów z Pawiaka do KL Auschwitz, która odbędzie się w Muzeum Więzienia Pawiak, oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.

27 stycznia 2022 roku przypada kolejna rocznica wyzwolenia KL Auschwitz, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, którego nazwa stała się synonimem ludobójstwa i cierpienia setek tysięcy ludzi. Wśród ofiar tej „fabryki śmierci” byli również warszawiacy i więźniowie Pawiaka. Spośród 95 transportów z warszawskiego więzienia gestapo do różnych obozów koncentracyjnych, najwięcej 64 odeszło właśnie do KL Auschwitz.

Prelekcja Joanny Gierczyńskiej przybliży sylwetki wybranych więźniów i okoliczności, w jakich zostali deportowani. Prelekcji będzie towarzyszyć zapalenie znicza pod tablicą upamiętniającą ofiary KL Auschwitz, która znajduje się na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak.

27 stycznia 2022, czwartek, godz. 9.00

Muzeum Więzienia Pawiak